Zmiana czy modernizacja systemu ogrzewania to proces, który trwa jakiś czas. Jeśli ktoś pomyśli o tym we wrześniu istnieje duża szansa, że nie zdąży z realizacją przed końcem roku lub przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Ubiegły rok pokazał, że montaż pompy był możliwy po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach od złożenia zamówienia, już teraz terminy montażu to jakieś 3 miesiące.

O ogrzewaniu pomyśl, gdy jest ciepło

 

Od decyzji do grzania, ile mija czasu?

Pierwszym, najważniejszym elementem jest dobór odpowiedniej pompy ciepła. Musimy umówić się na spotkanie u Klienta i zobaczyć nieruchomość. Następnie przeprowadzić audyt ciepła, który pozwoli nam dobrać pompę do np. systemu ogrzewania, później przygotować ofertę, wybrać odpowiedni sprzęt, podpisać umowę. To trwa zwykle kilkanaście dni, wtedy równocześnie składamy wniosek o dotację, przygotowujemy dokumentację itp. Następnie do momentu wejścia ekipy montażowej mijają około 2 miesiące. Pamiętajmy, że firma, która specjalizuje się w montażu pomp ciepła często terminarz ma zapełniony na kilka tygodniu do przodu, wynika to z ilości zamówień, a tym samym zaufania Klientów i wysokiej jakości usług. Sam montaż to kwestia kilku dni. To też przemawia za tym, by o ogrzewaniu myśleć w lecie, ponieważ prace ingerują w życie domu. Gdyby nagle temperatura spadła do -10 stopni, montaż oczywiście można kontynuować, ale nie będzie np. ciepłej wody lub ogrzewania.

Czy Klient musi coś przygotować?

Bywają sytuacje kiedy Klient musi wykonać pewne prace. Zazwyczaj ogranicza się to do wyniesienia mebli, ale czasem trzeba wyburzyć np. ściankę działową, która przeszkadza w montażu. W przypadku naszej firmy po stronie Klienta leży wyłącznie przygotowanie odpowiedniego miejsca, resztą zajmujemy się my.

Pompa ciepła zajmuje dużo miejsca?

Pompa ciepła składa się z trzech elementów, jednostki którą często widujemy przed domami, modułu, który jest wielkości szafki do zawieszenia na ścianie oraz zbiornika ciepłej wody i zbiornika buforowego, ich wielkość różni się w zależności od potrzeb Klienta. Jeśli dom jest ogrzewany np. grzejnikami to wtedy montuje się zbiornik buforowy o pojemności 200l, 300l może nawet więcej. Zazwyczaj obecne kotłownie, gdzie znajduje się dotychczasowe źródło ogrzewania zapewniają wystarczająco dużo miejsca.

A jeśli ktoś nie ma kotłowni?

Są również rozwiązanie stosowane przy bardzo ograniczonym miejscu lub jego braku, to tzw. zbiorniki zintegrowane, które kształtem przypominają lodówkę. Estetyczny wygląd sprawia, że można je umiejscowić praktycznie w każdym pomieszczeniu.

O ogrzewaniu pomyśl, gdy jest ciepło

A co z domami, które nadal ogrzewane są piecami kaflowymi?

Modernizacja nie jest prosta, ale jak najbardziej wykonalna. Pompy ciepła wytwarzają ciepłą wodę, a ta musi zostać podana dalej czy to do ogrzewania podłogowego czy grzejników. A takie w domach z piecami kaflowymi raczej nie występują. Obecnie istnieją już rozwiązania tego problemu, technologia ciągle idzie do przodu. Niemniej zastąpienie tradycyjnego pieca kaflowego pompą ciepła wymaga już poważniejszych ingerencji w dom.

Często słyszy się, że ważna jest jakość, nie cena

Za każdym razem podkreślamy, w tym przypadku cena idzie w parze z jakością. Zwłaszcza w przypadku wieloletniego użytkowania, materiały oraz systemy powinny być najwyższej jakości. Warto zwracać uwagę na renomowane marki, gdyż ich jakość gwarantuje sprawność pompy nawet przy bardzo niskich, minusowych temperaturach. To ważne gdyż obecnie 90% montowanych pomp ciepła to modernizacje już istniejących domów. Często budowanych pod inny rodzaj ogrzewania, gdzie pompy niskiej jakości mogą sobie nie poradzić.

A co z domami, które dopiero powstaną?

W przypadku gdy dopiero rozpoczynamy budowę źródło ciepła określa się już w projekcie, dobrze wtedy zgłosić się do nas, ponieważ na etapie budowy można wprowadzić zmiany ułatwiające montaż np. umieszczenie rur na odpowiedniej wysokości. Ogranicza to koszty i nie wymaga późniejszych ingerencji. Prace budowlane mają również swój harmonogram, dobrze wtedy mieć już umówioną ekipę na montaż pompy, która może być przydatna np. do ogrzania posadzek. W naszej firmie jest to również gwarancja określonej ceny, która została wynegocjowana podczas podpisania umowy.

Warto też podkreślić, że programy dotacyjne szczególnie promują rozwiązania o najwyższej klasie efektywności oraz spełniające najwyższe normy. To oznacza wyższy koszt instalacji, ale też wyższą kwotę dotacji.


ZADZWOŃ I ZAPYTAJ O DOTACJĘ NA POMPĘ CIEPŁA!

O ogrzewaniu pomyśl, gdy jest ciepło

*Materiał partnera

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie