Dzień Niepodległości Ukrainy, najważniejsze święto co dziesiątego mieszkańca Opola, został w tym roku sprowadzony do pustego gestu i żenującego spektaklu obojętności.

Jedyna w Opolu zarejestrowana zbiórka publiczna na wsparcie walczącej Ukrainy przyniosła zaledwie 434 złote. Ta kwota nie jest tylko liczbą – jest symbolem tego, jak niewielkie jest zainteresowanie losem ludzi, którzy każdego dnia narażają życie w obronie wolnej Ukrainy, Europy i świata.

– Pajęczyce z Opola, z całym szacunkiem do ich pracy, stworzyły sieci maskujące – coś, co może pomóc, ale wObchody Dnia Niepodległości Ukrainy w cieniu ignorancji i braku wsparcia żadnym wypadku nie zdoła ukryć wstydliwego braku zaangażowania reszty miasta – mówi oburzona przebiegiem świętowania Ola Czarnecka. – 2 lata trąbimy o 1 godzinę wolontariatu dla walczącej Ukrainy w tygodniu, a jest nas przy tym zaledwie garstka. Puste gesty prezydenta Opola, który pojawił się w asyście swojej świty, by w świetle fleszy pokazać symboliczną jedność bez faktycznego wsparcia, skłania do gorzkiej refleksji nad upadkiem moralnym polityka i obywatela. To nie jest czas na puste gesty. Ukraina wciąż potrzebuje wsparcia na wszystkich poziomach.

Społeczność ukraińska zorganizowała wydarzenia kulturalne. Jednak to raczej skromny i symboliczny gest niż realne obchody najważniejszego święta ukraińskiego. Szczere zdziwienie części obserwatorów wzbudziło plecenie wianków zamiast sieci maskujących. W innych miastach odbyły się wiece poparcia, manifestacje, marsze niepodległości i wyplatanie sieci tak bardzo potrzebnych na froncie. W Opolu wyplataniem sieci Ukraińcy nie byli zainteresowani. Robili bukiety, wianki i tradycyjne lalki motanki. Jakby już było po wojnie…

Liderzy ukraińskich organizacji pozarządowych również nie włączają się w działania na rzecz niepodległości swojego kraju. Fakt ten jest smutnym przypomnieniem, jak łatwo zapominamy o walce toczonej tuż za naszą wschodnią granicą.

Dzień Niepodległości Ukrainy to święto państwowe obchodzone 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR – Deklaracji Niepodległości Ukrainy (24 sierpnia 1991). To ważny dzień, bo jest uważany za datę powstania współczesnego państwa ukraińskiego. 1 grudnia 1991 roku w referendum Ukraińcy potwierdzili wolę utworzenia suwerennego państwa.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Jeden komentarz

  1. Jeśli środowiska Ukraińców nie włączają się do akcji pomocowych i nie organizują własnego święta – to nie można mieć pretensji do Opolan, że w małym (? ) stopniu to robią. Olu – znam Twój zapał i zaangażowanie w pomoc jednostkom i środowiskom – przepracuj to na nowo! Na pewno coś wymyślisz!
    Pozdrawiam…

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.