Kilka tysięcy osób bawiło się podczas Śląskiego Oktoberfestu, który w sobotę (18 września) po raz trzeci zagościł na placu przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzeniu Małym. Wstęp był darmowy, a na imprezę przyjechali goście z całej Polski i nie tylko.

Opolszczyzna, Śląsk, Wielkopolska, Pomorze, a nawet Niemcy – to wszystko obszary, z których pochodzili uczestnicy tegorocznego oktoberfestu w Dobrzeniu Małym. Paskudna pogoda ich nie wystraszyła, a miejsc brakowało nie tylko pod namiotem, ale i na dworze – pod parasolami i pod gołym niebem.

„O’zapft is!” to hasło, od którego rozpoczęło się tegoroczne święto piwa w Dobrzeniu Małym. Po otwarciu pierwszej beczki na uczestników imprezy czekało mnóstwo tematycznych atrakcji. Mogli oni zatańczyć zumbę do niemieckiej muzyki, posłuchać piosenek Karoliny Treli i pobawić się do muzyki Markusa. Wystąpiły dla nich też Orkiestra Dęta OSP Dobrzeń Wielki, grupa artystów cyrkowych „Cudaki” oraz zespół Metrum.

Gwoździem programu był jednak Toby z Monachium. „Jesteś najpiękniejsza” i „Jaki piękny świat, gdy się ma 20 lat” to tylko niektóre piosenki, które można było usłyszeć podczas jego koncertu. Uczestnicy zabawy zagrali też w teledysku artysty, który nagrano pod sceną, a podczas utworu „Przyjmij te czerwone róże”, kilka tysięcy osób było świadkami zaręczyn dwojga fanów Tobyego.

– Każdego roku staramy się, żeby impreza się udała i była jeszcze lepsza niż poprzednia. Dbamy o to, żeby wszystko było tematyczne i nawiązywało do tradycji Oktoberfestu – Alicja Kokot, prezeska stowarzyszenia „Borki – aktywni razem”. – Kto raz do nas przyjedzie, ten później wraca już zawsze i przywozi ze sobą znajomych. Choć to dopiero trzecia edycja, zdążyliśmy już stworzyć niezłą markę. Powoli kończy nam się już miejsce, ale mamy plan na powiększenie naszego oktoberfestu.

Na uczestników trzeciego Śląskiego Oktoberfestu czekała też bogato wyposażona strefa gastronomiczna. Pyszna kiełbasa, precle bawarskie i zimne piwo to tylko niektóre specjały, których można było spróbować. Nietrudno było też dostrzec bawarskie ubiory: skórzane spodenki na szelkach, kolorowe sukienki i filcowe kapelusze.

Celem dobrzeńskiego oktoberfestu jest nie tylko dobra zabawa, ale także promocja wielokulturowego Śląska Opolskiego. Region czerpie ze śląskiego, polskiego, czeskiego i niemieckiego dorobku kulturowego, a Oktoberfest to zasługa ostatniego z nich. Kolejna edycja tej coraz popularniejszej lokalnej imprezy odbędzie się 17 września 2022 roku.

fot. Tomasz Chabior, Tomasz Kołodziej

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.