Około 130. seniorów zasiadło do wigilijnego stołu, by razem celebrować zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Spotkanie odbyło się w piątek (9 grudnia) o godz. 15:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim.

–  Jest to pierwsze spotkanie dla seniorów po okresie pandemii. Wszyscy bardzo stęskniliśmy się za tym wspólnie spędzonym czasem, dlatego cieszę się, że udało nam się wrócić do organizowania wigilii – przyznała Dorota Pregel, sołtyska miejscowości Dobrzeń Wielki. – Bardzo ważne jest, byśmy zarówno w okresie przedświątecznym, jak i podczas trwania świąt, nie zapominali o seniorach, osobach chorych i samotnych. Nie czekajmy, aż ktoś sam zapuka do drzwi, tylko wyjdźmy mu naprzeciw i zaprośmy do naszego stołu.

Wigilia nie mogła odbyć się bez tradycyjnych świątecznych potraw. Seniorzy smakowali m.in. zupy grzybowej, ryb, ziemniaków, surówki, makówki czy kompotu z suszonych owoców. Wcześniej – Jan Polok – proboszcz parafii św. Katarzyny w Dobrzeniu Wielkim, razem z uczestnikami wigilii, modlił się w intencji wszystkich  mieszkańców gminy. Później seniorzy przełamali się opłatkiem. 

Takie spotkania, oprócz niosącej radości, skłaniają nas także do refleksji. Niestety widzimy, że wiele starszych osób odeszło już z tego świata i nie mogą razem z nami uczestniczyć w wigilii – mówił Piotr Szlapa, wójt gminy Dobrzeń Wielki. Społeczeństwo się starzeje, dlatego trzeba cieszyć się z każdego seniora i seniorki, którzy mogli dzisiaj przybyć na spotkanie. Dziękuję także wszystkim zaangażowanym w organizację wigilii, a w szczególności pani sołtys Dobrzenia Wielkiego.

Wigilijny wieczór umiliły także występy artystyczne. Zaprezentował się zespół ,,Dobrzenianki”, zespół ,,Kupskie Echo” z Kup oraz Orkiestra Dęta OSP Dobrzeń Wielki.

Wszyscy seniorzy powyżej 70. roku życia otrzymali zaproszenie zachęcające do uczestnictwa w wigilii. Ci zaś, którzy z różnych względów nie mogli przybyć na spotkanie, nie zostaną pominięci. Czekają na nich świąteczne upominki.

Wigilię dla seniorów w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim zorganizowała m.in. sołtyska i rada sołecka Dobrzenia Wielkiego oraz gmina Dobrzeń Wielki. 

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.