Inicjatywę lokalną tworzy grupa mieszkańców, którzy wspólnie chcą zmienić swoje najbliższe otoczenie. W realizacji pomysłów pomaga im miasto. Ze swojej strony mieszkańcy wnoszą wkład w postaci projektu, robocizny i czasu.

– Miasto wspiera inicjatywy lokalne finansowo. Jednak nie robi tego w formie dotacji, lecz poprzez sfinansowanie materiałów i sprzętu niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia – mówi Aleksandra Zwarycz, zastępca naczelnika Centrum Dialogu Obywatelskiego. – Zakupione materiały nie przechodzą na własność inicjatora, zostają w mieście i mogą być wykorzystane do kolejnych projektów.

Mieszkańcy Opola złożyli w tym roku jedenaście wniosków na realizację zadań publicznych w ramach Inicjatywy Lokalnej. Pozytywną ocenę i dofinansowanie uzyskało siedem z nich. Sześć projektów uzyskało dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł, a jeden w wysokości 9200 zł. Projekty dotyczą głównie seniorów, rozwoju terenów zielonych i rekreacji.

W ramach inicjatywy „Zielono mi – rozwijamy bioróżnorodność we Wróblinie” przeprowadzona zostanie rewitalizacja terenu zielonego przy ul. Gminnej. – Wnioskodawca wykona nasadzenia roślinności i przeprowadzi warsztaty z samodzielnego konstruowania domków dla owadów – wylicza Aleksandra Zwarycz. – Domki będą elementem zrewitalizowanego terenu. Po stronie miasta jest wkład finansowy, głównie na zakup materiałów i narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia nasadzeń oraz materiału mineralnego potrzebnego do budowy ścieżki. Wsparcie przewiduje też sfinansowanie nagród dla dzieci, które wezmą udział w konkursie dotyczącym bioróżnorodności.

Inicjatywa „Wyposażenie terenu gminnego w infrastrukturę dla psów służącą utrzymaniu czystości” zrealizowana zostanie na ul. Stefanii Mazurek. Jak informuje Aleksandra Zwarycz zadanie ma polegać na zagospodarowaniu terenu pod wybieg i toaletę dla psów. – Będą ustawione ławeczki oraz kosze i tak zwane parkingi z poidłami dla czworonogów. Po stronie inicjatorów wkład pracy społecznej ma polegać na przygotowaniu i oczyszczaniu terenu, instalacji i bieżącym utrzymywaniu.

Kolejny projekt, który uzyskał wsparcie miasta nosi nazwę „Ostroga miejscem rodzinnej rekreacji”. Zadanie będzie realizowane w klubie jeździeckim „Ostroga” na ul. Wrocławskiej. Teren zostanie zrewitalizowany, powstanie strefa piknikowa, w której pojawią się stoły z ławkami. Po stronie inicjatorów jest uporządkowanie terenu, nasadzenie i pielęgnacja roślin oraz montaż strefy piknikowej.

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 11 w Opolu zrealizowany zostanie projekt „Łazienka przyjazna uczniom”. – Wnioskodawca wskazał, że chce przeprowadzić remont toalet w szkole – mówi Aleksandra Zwarycz. – Po stronie miasta jest zakup potrzebnych do realizacji tego celu materiałów i narzędzi.

Aż trzy inicjatywy lokalne dotyczą seniorów. Projekt „Bossanova z seniorami” przewiduje przeprowadzenie cyklu zajęć tanecznych dedykowanych głównie dla kobiet powyżej 60 roku życia. Spotkania będą odbywać się w Centrum „Senior w Opolu” na ul. Krakowskiej.

W ramach inicjatywy „Nordic walking dla seniorów” przeprowadzone zostaną zajęcia ruchowe z wykorzystaniem kijków do nordic walking.

Ostatni projekt senioralny nosi nazwę „W tańcu i śpiewaniu zintegrowani – zajęcia kulturalne dla seniora”. Pomysłodawcy zorganizują cykl wydarzeń kulturalnych o charakterze tanecznym oraz dwunastu warsztatów wokalnych.

Projekty zostaną zrealizowane w 2021 roku.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze