Opolscy radni PO zaprezentowali projekt apelu Rady Miasta Opola w sprawie ochrony systemu rzecznego Odry oraz skutecznego przeciwdziałania zanieczyszczeniom ekologicznym.

Katastrofa ekologiczna na Odrze wykazała słabość instytucji Państwa Polskiego zajmujących się ochroną rzek oraz uwydatniła problemy ich utrzymania w naszym kraju. Dalsze niekontrolowane wylewanie ścieków do cieków wodnych oraz brak monitoringu stanu jakości wód będą skutkować jeszcze większym niebezpieczeństwem ekologicznym – czytamy w apelu.

– Trochę czasu już minęło od kulminacyjnego punktu jakim było masowe śniecie ryb w Odrze – mówił na konferencji prasowej Przemysław Pospieszyński, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej. -Mieliśmy duże zapowiedzi, czy to premiera Mateusza Morawieckiego, czy też minister Moskwy i innych czołowych polityków partii rządzącej, że tę sprawę rozwiążą i zostaną wdrożone takie rozwiązania, żeby takie katastrofy ekologiczne się w przyszłości nie pojawiały. Niestety, do dnia dzisiejszego do żadnych działań nie doszło, a członkowie partii rządzącej udają, że problemu już nie ma – tłumaczył Pospieszyński.

Barbara Kamińska,  wiceprzewodnicząca Rady Miasta Opola nie kryła oburzenia sytuacją.  -Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik. To głównie człowiek i jego działania, decyzje powodują, że nasze rzeki są w takim stanie – mówiła.

Radny Tomasz Kaliszan skrytykował całą politykę ekologiczną obecnych władz. –  Wycinka drzew na każdym etapie. Jakość wód każdy widzi i każdy niestety czuje, jaka jest ta jakość wód. Apelujemy o natychmiastowe działania na rzecz poprawy jakości wody i żeglugi, bo to jest sól naszej ziemi i przyszłość Polski, abyśmy dbali o nasze środowisko, bo z dnia na dzień będzie coraz gorzej, a tego byśmy nie chcieli mówił Kaliszan.

Projektodawcy zgodnie postulowali stały, dostępny dla każdego obywatela monitoring Odry z jej wszystkimi dopływami.

Rada Miasta Opola apeluje o ochronę systemu rzecznego Odry oraz jej dopływów, a także o skuteczne przeciwdziałanie zanieczyszczeniom ekologicznym, między innymi poprzez: zakaz wylewania do Odry jakichkolwiek odpadów czy zanieczyszczeń, bez pewności ich czystości i neutralności dla środowiska naturalnego poprzez zastosowanie tzw. „żywych filtrów” opartych o mięczaki lub inne reagujące na zanieczyszczenia organizmy. Ponadto apelujemy o wprowadzenie stałego monitorowania jakości wód na całej długości Odry wraz z jej dopływami, pełnej oraz transparentnej współpracy wszystkich szczebli samorządowych i rządowych ze wszystkimi zagranicznymi partnerami, zwiększenie nakładów finansowych Państwa przeznaczanych na ochronę Odry pozwoli na uniknięcie dalszych katastrof
w przyszłości.
Apelujemy o pilne wsparcie dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami katastrofy ekologicznej, a także o decentralizację zarządzania zasobami wodnymi oraz zwrócenia kompetencji w tym zakresie samorządom – kończą swój apel radni PO.  Przedstawiony zostanie całej Radzie i poddany pod głosowanie w najbliższy czwartek.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.