To już ostatnie umowy opolskich „rybaków” z samorządem województwa. Kolejna perspektywa przewiduje, że program rybacki przejmie całkowicie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Teraz to Ministerstwo Rolnictwa będzie dystrybuowało pieniądze, a nie marszałek województwa. Czy powtórzy się pisowski bałagan, kolesiostwo, niedowład i niekompetencja z „Polskich wód”?

W perspektywie finansowej 2014-2020 w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” Rybacka Lokalna Grupa Działania „Opolszczyzna” dysponowała kwotą 13 milionów 200 tysięcy złotych.

Rzutem na taśmę samorząd województwa opolskiego podpisał 11 umów o dofinansowanie z beneficjentami z terenu RLGD „Opolszczyzna” na łączną kwotę blisko miliona złotych.

Dzięki temu Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Gospodarstwo Rybackie Krogulna zrealizuje projekt związany z ochroną stawu w Turawie. Podobnie o bezpieczeństwo zadba Rafał Kotlarz. Nie zabraknie inwestycji. Samorządowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie zbuduje parking przy drodze dojazdowej do kąpieliska w Nowych Siołkowicach. Gmina Świerczów zagospodaruje teren wokół stawów i rzeki “Kluczborski Strumień” w miejscowości Pieczyska. Gmina Lewin Brzeski zrewitalizuje tereny przyległe do cieków wodnych na terenie miasta Lewin Brzeski, a gmina Zębowice tereny przy stawie i rzece Libawa w Zębowicach.

Dom Kultury w Ozimku zaproponował program Sztuka wody 2.0, Rybacka Lokalna Grupa Działania “Opolszczyzna” zaproponowała organizację warsztatów gastronomicznych. Pieniądze otrzymają również Rybacka Lokalna Grupa Działania “Opolszczyzna” oraz Rybacka Lokalna Grupa Działania “Opolszczyzna”.

W Lewinie Brzeskim odtworzone zostaną miejsca odpoczynku i wyremontowana będzie wieży starorzecza Nysy Kłodzkiej. Po wielu latach rzeczy się zdegradowały i wymagają liftingu.

Pieniądze pomogą Gospodarstwu Rybackiemu Krzywa Góra w karmieniu karpia, którego hodują tam w trybie trzyletnim.

Odnowiony zostanie również teren wokół stawu w Zębowicach.

Członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka podkreśla, że pieniądze trafiają do samorządów czy producentów. – Jest mi przykro, ze zmniejszają się pieniądze dla rybactwa śródlądowego płynące z ministerstwa. 2007-2013 było to 18 milionów złotych, kończąca się perspektywa to 14 milionów złotych, a nadchodząca, to o 1/3 mniejsza kwota. Te środki są dobrze wykorzystywane. Odtwarzane są populacje ryb, zmienia się infrastruktura, inwestuje w przetwórstwo. Rola samorządu jeżeli chodzi o rybactwo została zakończona, a przejmuje to Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Próbowaliśmy zmienić te decyzje, jednak okazało się, że jeden z ministrów rolnictwa zdecydował, że rola samorządów w tym obszarze się kończy – mówił Antoni Konopka.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.