W siedzibach sądów pojawiły się plakaty o jednoznacznej treści:
„Wzywamy władze do zaprzestania podporządkowywania sądownictwa politycznym ośrodkom decyzyjnym oraz do zakończenia kampanii pomówień przeciwko sędziom”.

Przypomnijmy: w pięciu sądach na Opolszczyźnie minister Ziobro za pośrednictwem faksu odwołał prezesów lub wiceprezesów.

Plakaty wywieszono w sądach rejonowych w Opolu, Brzegu, Kędzierzynie-Koźlu, Strzelcach Opolskich, Kluczborku, Głubczycach, Prudniku, Nysie i Oleśnie i w Sądzie Okręgowym w Opolu.

W Strzelcach Opolskich plakat zerwał poseł Janusz Sanocki, robiąc przy tym sporo zamieszania. W Opolu plakaty wisiały do wczoraj. Zdjęli je sami sędziowie, by uniknąć awantur z kimś takim jak poseł Sanocki.

Plakat wisi, ale pod kluczem. Sanocki musiałby zbić szybę, by się do niego dostać – powiedziała nam sędzia Anna Korwin Piotrowska, odwołana faksem wiceprezeska Sądu Okręgowego.

„Prosimy obywateli Rzeczpospolitej Polskiej o obronę, w granicach obowiązującego prawa, konstytucyjnego porządku oprawnego. Bez niezależnych sądów nie ma ani demokracji, ani należytego poziomu ochrony praw i wolności obywatelskich, w tym zwłaszcza prawa do rzetelnego procesu, ani też szacunku do godności ludzkiej” – czytamy na plakacie.

Przed opolskim Sądem Okręgowym codziennie wieczorem pojawia się mniejsza lub większa pikieta – mimo niesprzyjającej pogody.

Obecną sytuację najlepiej oddają słowa Stefana Kisielewskiego–Kisiela: „To, że jesteśmy w dupie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać!”

Sędziowie z niepokojem oczekują wejścia w życie ustawy o Sądzie Najwyższym – stanie się to w kwietniu. Wówczas zmieni się też kształt postępowania dyscyplinarnego.

Czy sędziowie się boją? Oczywiście, ale odwaga polega na tym, że człowiek potrafi zwalczyć strach.

A my musimy pamiętać, że wolne sądy są podstawą demokracji. I nie mówmy, że nas to nie dotyczy. Każdy z nas może być zmuszony do skorzystania z pomocy sądu. Każdy z nas może być przed nim postawiony. Szczególnie w obecnej sytuacji. Roman Kołbuc z Dobrzenia Wielkiego w najmroczniejszych snach nie planował wystąpienia w głośnej sprawie ze skargi samego wiceministra sprawiedliwości. Jak pokazał sąd – jeszcze wolny – skargi bezpodstawnej.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.