Radni wysłuchali podczas kolejnej sesji sprawozdania z realizacji programu współpracy samorządu województwa z organizacjami pozarządowymi w 2022 r., informacji Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego nt. stanu sanitarno-higienicznego regionu w 2022 r. oraz  sprawozdania z realizacji zadań w Zespole Opolskich Parków Krajobrazowych w 2022 r.

Opolski sejmik nie przyjął uchwały intencjonalnej w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

– Sejmik nie może być miejscem rozstrzygania kwestii autorytetu ani oceny pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji o działalności św. Jana Pawła II – argumentowała Brygida Kolenda-Łabuś, przewodnicząca   Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.  Członkowie komisji zwrócili także uwagę na oficjalne stanowisko  Konferencji Episkopatu Polski, w którym biskupi apelowali, aby nie wykorzystywać osoby Papieża Polaka do celów bieżącej polityki. W konsekwencji opinii komisji, po dyskusji, radni województwa stosunkiem głosów 15 do 7 (przy jednym wstrzymującym się) podjęli  decyzję o nie podejmowaniu uchwały intencjonalnej w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II.

Opolski sejmik nie przyjął uchwały intencjonalnej w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

– W ubiegłym tygodniu został podpisany kontrakt terytorialny – informował radnych marszałek Andrzej Buła. – W związku z tym będzie wreszcie możliwe uruchomienie pieniędzy z programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Opolskiego” m.in. dla powiatowych urzędów pracy, które z niecierpliwością czekają na dofinansowanie swoich działań.  Niestety, mimo znaczącego wzrostu budżetu państwa wkład z budżetu do naszego programu regionalnego już taki znaczący nie jest. W tej perspektywie jest to 160 milionów złotych, a w poprzedniej było niemal 150 milionów. To wzrost o zaledwie 6,6% w sytuacji, gdy w tym samym czasie budżet państwa zwiększył się o 213% – mówił marszałek.

I już na marginesie warto zauważyć jak bezczelnie i butnie zachowują się w kwestii pieniędzy posłowie ZP. Wioletta Porowska plotła dzisiaj w Radiu Opole:  – Jak zwykle Platforma Obywatelska kugluje liczbami i dokonuje falandyzacji statystyk. 160 milionów 452 tysiące 827 złotych tyle budżet państwa przeznacza dla województwa opolskiego, żeby ten miał owe 15 procent na to, żeby dysponować wkładem własnym. Kilka lat temu w perspektywie finansowej 2014-2020, to było 142 milionów 451 tysięcy złotych. To znaczy, że dajemy więcej, czy nie dajemy? Województwo opolskie dostaje w tym momencie 18 milionów złotych więcej niż wcześniej. Trzeba również zaznaczyć, że budżet państwa ma za zadanie sfinansować 15 procent, więc jest to owe 15 procent  – perorowała w Radiu Opole  Porowska.

Ktoś tutaj robi z kogoś idiotę. Proporcje są w programie 7 klasy podstawówki, ale może Porowska była wówczas chora. Tyle, że nie wiadomo czy się wyleczyła…

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.