Dni kultury, inscenizacje historyczne, imprezy dla dzieci, mistrzostwa mażoretek, festiwale piosenek, plenery malarskie, imprezy dla seniorów czy festiwal muzyki reggae – uda się zorganizować dzięki milionowi  złotych z samorządu województwa. Taka była pula rozstrzygniętego właśnie konkursu na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

– Co roku chcemy zwiększać pulę tych pieniędzy – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. – W porównaniu z zeszłym rokiem jest to 200 tysięcy złotych więcej. Chcieliśmy, żeby wszystko to, co dzieje się w kulturze, było związane ze współpracą między organizacjami a naszymi instytucjami kultury – podkreśla marszałek.

W poniedziałek podpisano umowy na wydarzenia organizowane od wiosny do końca wakacji. – Przyjęliśmy formułę, że podpisywanie umów podzielimy na dwa bloki. We wrześniu spotkamy się z kolejnymi organizatorami. Te osoby robią to, co lubią najlepiej. Zaprosiliśmy je do Teatru im. Jana Kochanowskiego, do miejsca kształtującego kulturę w regionie. Bardzo mnie cieszy, że organizacja wydarzeń jest podejmowana przez pasjonatów, ludzi zaangażowanych w życie społeczne w swoich miejscowościach – mówi wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

O historii i zabytkach Kluczborka chce opowiadać Stowarzyszenie „Klucz do Rozwoju” . – To będzie akcja edukacyjna z konkursami i możliwością przybliżenia historii naszego miasta. Zaproponujemy wiele konkursów i możliwość innowacyjnego poznania historii – mówi Iwona Solisz. Stowarzyszenie „Przeciw bierności” skupi się pokazie tradycji ułańskich w Głubczycach. Odbędzie się wiele wydarzeń związanych z jazdą konną, a pierwsze zostanie zorganizowane już w czerwcu. W Pokoju zostanie kolejny raz zorganizowany m.in. Festiwal Weberowski. – Nasza inicjatywa jest już bardzo znana. Jeden z koncertów odbywa się zawsze w Boże Ciało w kościele ewangelickim, a drugi 19 czerwca w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego – mówi Agnieszka Hadamik.

Beata Wnęk Malec zapowiada kolejne warsztaty dla dzieci i młodzieży w “Teatrowni”, która znajduje się we wnętrzach Teatru im. Jana Kochanowskiego.

Stowarzyszenie “Polska Wschód” zorganizuje konkurs recytatorski oraz “Festiwal Filmowy Ukraina”. “Polskie Stowarzyszenie Jazzowe” nagra płytę z udziałem Krzysztofa Pumy Piaseckiego. Znajdzie się na niej dziesięć utworów, a zostanie nagrana w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki.

Malarze zjadą do Korfantowa na plener malarski. “Fundacja Przyszłość na Rzecz Gminy Korfantów” zaprasza artystów m.in. z Czech, Litwy, Polski czy Niemiec. – Mamy przez te wszystkie edycje zgromadzonych ponad 300 obrazów. Artyści pokazują nasz region, choć co roku dajemy możliwość indywidualnych prac – mówi Ryszard Nowak.

Łukasz Kosiński ze stowarzyszenia “Sukces po Opolsku” zapowiada warsztaty filmowe i teatralne – Chcemy pokazać, że województwo opolskie, to miejsce sukcesu. Wszystko będzie odbywało się na Zamku w Mosznej. Miejsce to stało się tłem do kilku filmów i jest chętne fotografowane – mówi. – Dofinansowanie chcemy spożytkować na różne formy spędzania wolnego czasu. Wszystko to będzie w sferze kultury, ale będzie wiele gier, spotkań i również wydanie gazety ukazujących walory naszego regionu – informuje natomiast Rafał Kampa ze stowarzyszenia “Tak dla Samorządności”.

Jarosław Kmiecik, pasjonat jazdy kawaleryjskiej zapowiada spotkania, które przybliżą historię kawalerii. – Opowiemy o przeszłości oręża polskiego i jeździectwa. Chcemy poszerzyć wiedzę historyczną i dotyczącą symboli narodowych – mówi .

Mirosława Kwatek-Hoffmann chce zachęcić do tańca klasycznego mieszkańców Opolszczyzny. – Chcemy na taniec spojrzeć szerzej i inaczej. Taniec, to kultura. To również kształtowanie charakteru i stylu bycia. Zajęcia odbywać się będą nie tylko z trenerami, ale również psychologiem sportu. Chcemy przyzwyczaić tę grupę osób, że warto w sensowny sposób przeżyć porażkę – mówi szefowa Stowarzyszenia “Polskie Towarzystwo Taneczne Okręg Opolski” w Opolu.

Folk Festiwal i Festiwal Patriotyczny „Teraz Polsko” zorganizuje stowarzyszenie Akces z Ozimka. Komendant

Opolskiej Chorągwi ZHP hm. Łukasz Czarnecki chce rozwijać pasje najmłodszych. – Naszą misją jest wychowanie młodego człowieka, chcemy go wspierać i rozwijać. Jedną z naszych inicjatyw jest umożliwienie zuchom rozwój talentów muzycznych. Jestem pewien, że wśród tych dzieci jest wielu przyszłych słynnych piosenkarzy i wokalistów – mówi Łukasz Czarnecki. Roman Szczepanek z OPO, stosunkowo nowej inicjatywy kulturalnej Opola, zorganizuje koncerty muzyków z Kanady. – W tym roku świętujemy pierwsze urodziny. Przez czas pandemii nie poddawaliśmy się i robiliśmy swoje. Naszą misją jest robienie rzeczy wyjątkowych. Chcemy przyciągnąć osoby również spoza Opola. W ramach naszej sceny będziemy gościć dwa kanadyjskie zespoły . Opole będzie najmniejszym miastem na ich trasie koncertowej. Udało nam się ich przekonać do występu na naszej scenie. Cieszę się, że będziemy mogli zaprezentować takich artystów w naszym mieście – mówi Roman Szczepanek.

Dodajmy jeszcze na marginesie, że urząd  marszałkowski podnosi zarobki pracowników instytucji kultury  od 1 maja średnio  o 400 zł .

– Drożyzna zjada bardzo szybko to, co zarabiamy – uważa wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. – w tej sytuacji galopującej inflacji i wzrostu cen, zdecydowaliśmy się podnieść wynagrodzenia  pracowników, których w tych instytucjach jest prawie 600.

W tym roku na kulturę zostanie przekazanych ogólnie zdecydowanie więcej pieniędzy. Będą też środki na nagrody dla animatorów kultury.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.