31 studentów medycyny z uczelni w całym kraju (m. innymi z Gdańska, Katowic, Wrocławia i Warszawy) otrzymało stypendia marszałka województwa opolskiego. Wszyscy chcą związać swoją przyszłość z placówkami medycznymi Opolszczyzny. Taki jest warunek stypendium.
O stypendium mogli się starać studenci ze wszystkich uczelni medycznych w Polsce, którzy spełnili wymagane kryteria i złożyli wnioski w terminie. Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego wpłynęło łącznie 41 wniosków. Zarząd województwa, w oparciu o protokół z posiedzenia komisji oceniającej wnioski, podjął decyzję o przyznaniu stypendium w wysokości 2000 zł miesięcznie 31 studentom z najwyższą średnią. Stypendia przyznano na ten rok akademicki – od 1 października 2020 r. do 30 czerwca 2021 r.
– Podając kryteria ubiegania się o stypendia podkreślaliśmy, że będą nimi zarówno średnia ocen z poprzedniego roku nauki, jak również zamieszkiwanie na terenie naszego województwa – przypomniał wicemarszałek Roman Kolek, odpowiedzialny w zarządzie województwa za ochronę zdrowia. – A duże zainteresowanie stypendiami, które zaobserwowaliśmy, skłania nas do tego, aby uruchomić dodatkowe pieniądze na przyciągnięcie kolejnej grupy stypendystów do naszych szpitali – dodał mówiąc, że nadal jest potrzeba zachęcania młodych lekarzy do podjęcia pracy w naszym województwie. – Będę o to zabiegał – podkreślił.
W efekcie po pierwszym naborze stypendia otrzyma 2 studentów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, 6 studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, 4 studentów Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, 3 studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, 10 studentów Uniwersytetu Opolskiego, 2 studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz 4 studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kandydaci na stypendystów wybierali także spośród wszystkich szpitali w regionie preferowane przez siebie miejsce odbycia stażu lekarskiego. Największym powodzeniem cieszył się wśród nich Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, co – jak podkreślił wicemarszałek – nie dziwi, bo baza kliniczna i ośrodek uniwersytecki są zawsze magnesem przyciągającym młodych ludzi do pracy w zawodzie medycznym. – Chciałbym, aby ci młodzi ludzi, już po odbyciu staży w szpitalach opolskich, mieli także możliwość wyboru specjalizacji zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, ale i z możliwościami miejsc rezydenckich na specjalizacje, oferowanymi w tych placówkach – mówi Roman Kolek.
Pełna lista stypendystów:
Michał Pomianowski, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Aleksandra Nowak, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Filip Kucharski, Gdański Uniwersytet Medyczny
Szymon Niejadlik, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Dorota Kowalik, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Łukasz Duda-Duma, Uniwersytet Zielonogórski
Grzegorz Okos, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Magdalena Mehel, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Paulina Śliwińska, Uniwersytet Opolski
Olga Murańska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Marcin Młodzik, Uniwersytet Opolski
Maciej Piotrowiak. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Tomasz Okos, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Samuel Jung, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Hanna Matuszek, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Józef Matejka, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Maximilian Jung Śląski, Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Wiktoria Pacholik, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Karolina Świętek, Uniwersytet Opolski
Kinga Ściurka, Uniwersytet Opolski
Kamil Jasak, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Piotr Pawlik, Uniwersytet Zielonogórski
Anastazja Tchakova, Gdański Uniwersytet Medyczny
Magdalena Czyczerska, Uniwersytet Opolski
Katarzyna Cyboran, Uniwersytet Opolski
Aleksandra Pławiak, Uniwersytet Opolski
Oktawia Murawska,Warszawski Uniwersytet Medyczny
Piotr Lasowy, Uniwersytet Opolski
Marcin Pelc, Uniwersytet Opolski
Marta Czerwińska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Weronika Chodak, Uniwersytet Opolski