-To ukoronowanie wielu lat starań – wójt Pokoju Barbara Zając nie potrafiła ukryć wzruszenia. Podpisano dwie umowy rozpoczynające rewitalizację zabytkowego parku w Pokoju.

– Konserwatora zabytków bardzo cieszy, że może uczestniczyć w takich działaniach podejmowanych przez samorządowców- powiedziała nam Elżbieta Molak, Wojewódzki Konserwator Zabytków. – Rewitalizacja tak Pokój znów będzie pięknywspaniałego zabytku sztuki ogrodowej jakim jest ten park to świetna inicjatywa. Jego wartość znacznie przekracza poziom lokalny i wykracza daleko poza obręb naszego kraju, a nawet Europy. Park w Pokoju to jedno z większych założeń parkowych o bardzo cennym i zróżnicowanym ukształtowaniu. Składa się z ogrodu francuskiego, ogrodu angielskiego, parku krajobrazowego z ogromnym potencjałem kulturowym. Zgromadzone są tu także zabytki kultury plastycznej- rzeźby i pomniki.To wspaniały drzewostan i znakomity układ hydrologiczny. Potencjał tego zabytku został doceniony przez władze lokalne – za to należy im się wielki szacunek i podziękowanie. Wójt Barbara Zając podjęła się tego niezwykłego w skali naszego województwa wyzwania. Przypomnijmy, że gmina jest niewielka i niebogata. Dla wojewódzkiego konserwatora zabytków jest zaszczytem uczestniczenie w tym projekcie. Wydaliśmy już wszelkie pozwolenia konserwatorskie, uzgodniliśmy programy prac konserwatorskich dla działań, które będzie prowadziła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie – jej wydział konserwacji zabytków – Molak zapewniła, że będzie służyć wszelką pomocą w realizacji planów władz Pokoju.

Partnerami w tym przedsięwzięciu są między innymi Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, Uniwersytet Opolski i Wojewódzki Urząd Pracy.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.