Tylko 32 polskie uczelnie wyższe zakwalifikowano do najnowszej edycji światowego rankingu THE World University Rankings 2023. Politechnika Opolska jest na dziewiątej pozycji w Polsce.

– Wyniki rankingu THE World University Rankings to dla nas przede wszystkim wielka radość i satysfakcja z ogromnej pracy naukowców naszej uczelni, którzy po raz kolejny udowodnili, że również ośrodek akademicki średniej wielkości, w najmniejszym województwie może być dostrzegalny nie tylko w skali kraju, ale także w skali światowej – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

– Już sam fakt zaklasyfikowania danej uczelni w rankingu jest niebywałą nobilitacją. Ranking THE (Times Higher Education) World University Rankings to największy, ogólnoświatowy ranking uczelni akademickich obejmujący ponad 100 krajów. Politechnika Opolska nie tylko została po raz pierwszy ujęta w rankingu THE, ale w klasyfikacji polskich uczelni zajęła 9. miejsce na 32 ośrodki naukowe – tłumaczy prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

Ranking bierze pod uwagę takie kryteria jak: jakość kształcenia i środowiska uczenia się (teaching) – 30 proc., jakość prowadzonych badań (research) – 30 proc. A także: wpływ prowadzonych badań – 30 proc. Perspektywy międzynarodowe: pracownicy, studenci i badania (international outlook) – 7,5 proc. oraz transfer wiedzy (international outlook) – 2,5 proc.

W tegorocznym rankingu przeanalizowano ponad 121 milionów cytowań z ponad 15,5 miliona publikacji badawczych

Oraz uwzględniono odpowiedzi na ankiety od 40 000 naukowców z całego świata. W sumie do rankingu zebrano ponad 680 000 danych z ponad 2500 instytucji, które je przesłały.

– Najlepiej wypadliśmy w  kategorii dotyczącej jakości prowadzonych badań zajmując 1185 miejsce na świecie. To kolejny dowód na to, że badania naukowe prowadzone na naszej uczelni są innowacyjne, potrzebne a przede wszystkim ważne dla całego świata nauki – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk.

– To pokazuje, że obrany przez nas kierunek rozwoju jest właściwy – dodaje. – Uważam także, że jest potencjał, aby jako uczelnia techniczna znaleźć się w tysiącu najlepszych uczelni świata, pomimo tego, że dysponujemy kilkakrotnie lub nawet kilkunastokrotnie mniejszym budżetem.

W klasyfikacji światowej rankingu Politechnika Opolska zajmuje miejsce w przedziale 1201-1500 obok takich ośrodków jak: AGH, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Politechnika Śląska, Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, KUL w Lublinie, SGGW, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Uniwersytet Wrocławski.

W przedziale 1501+ znalazły się natomiast takie uczelnie jak: Politechnika Białostocka, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, UMCS, Uniwersytet

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze