Posprzątają 854,3 km. Wystartowała międzynarodowa akcja – Akcja Czysta Odra, która potrwa od 28 kwietnia (piątek) do 08 maja (poniedziałek), a działania obejmą całą długość rzeki, od Czech, aż po Bałtyk, po obu jej stronach. Dziś (29 kwietnia) akcja ruszyła m.in.: w Rybnej.

– Zbieramy śmieci, bo tych odpadów w pobliżu rzek jest bardzo dużo, wciąż jest to bardzo poważny problem. W zeszłym roku spotkaliśmy się w Mikolinie, bo akcję organizujemy z obiema gminami, które należą do naszego stowarzyszenia, a leżą po obu stronach Odry, czyli gmina Popielów i gmina Lewin Brzeski – mówił Andrzej Buchowski, przedstawiciel Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Opolszczyzna”- Są miejsca, gdzie są to jakieś drobne śmieci, ale są też miejsca gdzie ludzie przywożą i widać, że z premedytacją pozbywają się dużej ilości odpadów. Mówimy tutaj nie tylko o plastiku, oponach, ale i o meblach, częściach samochodowych i na tym nie koniec. Staramy się jakoś temu zaradzić, dla dobra wspólnego.

– To co się tutaj dzisiaj dzieje, to kolejna inicjatywa społeczna, która ma na celu wesprzeć Odrę, jedną z największych rzek w Polsce, która przeżywa teraz nie niemały kryzys, niestety spowodowany działalnością człowieka. Mamy nadzieję tą akcją, w chociaż minimalny sposób jej pomóc. Liczę na to, że tych śmieci będzie mniej, ale patrząc na to co się dzieje, że te odpady nadal są składowane, to pokazuje nam, że nie wszyscy dojrzali do korzystania ze środowiska, z którego chcemy się cieszyć, nie tylko teraz, ale na lata przyszłe, dla kolejnych pokoleń, dzieci, wnuków- mówił Jakub Roszuk, prezes Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Opolszczyzna”.

Pomagali nawet najmłodsi. Akcja Czysta Odra w Rybnej

Dziś o godz. 9.00 przy boisku LKS w Rybnej odbyła się Akcja Czysta Odra. W zeszłym roku Akcja działa się w Mikolinie, udało się wtedy zebrać naprawdę dużo śmieci, ale nadal jest to potrzebne, a problem wciąż jest bardzo aktualny. Dlatego zachęcamy do osobistego udziału w Akcji! Organizatorzy zapewnili worki, rękawice, odbiór śmieci i oczywiście dobrą atmosferę. Nic nie trzeba było ze sobą zabierać, wystarczyło po prostu przyjść. W akcji udział brali także najmłodsi, którzy mogli później liczyć na drobne upominki.

Zainteresowanie jest bardzo duże i muszę przyznać, że społeczności obu gmin, w roku ubiegłym jak i teraz ludzie bardzo licznie przyjeżdżają i udzielają się w akcji. Teraz w czasie wiosny, tych akcji organizowanych przez różne stowarzyszenia jest sporo i bardzo dobrze! Im więcej będzie tego typu wydarzeń, tym lepiej. Chociaż najlepiej by było gdyby jednak przykład szedł z góry, tutaj sytuacja jest podobna do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Są instytucje, które powinny się tym zajmować na bieżąco, a w dalszym ciągu muszą to robić wolontariusze. Takie jest życie, ale dobrze, że są ludzie chętni i ciągle działamy razem – mówił Andrzej Buchowski.

Ludzi było bardzo dużo, zainteresowane było spore. Akcja zbierania śmieci miała potrwać do godz. 12.00. W samo południe uczestniczy mieli wrócić na miejsce zbiórki na wspólną biesiadę. Informacja poszła pocztą pantoflową i każdy zdecydował się coś przygotować. Były ciasta z domowych wypieków, grillowane kiełbaski, które zawsze cieszą się powodzeniem, sałatki, napoje, zupa rybna i bogracz domowej roboty.

Wszyscy mamy w pamięci dramatyczne obrazki sprzed roku , tej katastrofy ekologicznej, która była nad Odrą. Jest to naturalne środowisko ryb, więc chcemy też na to zwrócić uwagę. Nie tylko spotkać się i pośmiać, ale też podumać nad tym co się dzieje, szczególnie, że prognozy nadal są nie najlepsze – mówił Andrzej Buchowski.

Organizatorami są: Grupa Rybacka „Opolszczyzna”, Gmina Popielów, Gmina Lewin Brzeski, Sołectwo Rybna i Koło Gospodyń Wiejskich „Stylove” z Rybnej.

Fot. Natalia Kwosek

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".