Jarmarki bożonarodzeniowe w Dobrzeniu Małym to kultywowana od lat lokalna tradycja. Odbywają się zawsze w pierwszy dzień adwentu na placu przy remizie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Tak było również w minioną niedzielę – 27 listopada.

Podczas kiermaszu wystawiło się ponad 50 sprzedawców, którzy sprzedawali między innymi: rękodzieło, stroiki, ozdoby świąteczne, gorące napoje oraz pierniki i inne smakołyki. Większość tych osób to mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki i jej okolic, byli też sprzedawcy spoza tych terenów, choćby z Brzegu.

– Wystawiłam się tutaj już drugi raz z rzędu, a sprzedaję rękodzieło. Podoba mi się ten kiermasz, czuć już świąteczną atmosferę, w końcu to prawie grudzień. Przygotowywałam się do tego dnia kilka miesięcy – podkreślała Klaudia Kałuża z Brzegu. – Do tego trzeba mieć odpowiednią inspirację, znaleźć pomysł i po prostu tworzyć. W międzyczasie należy oczywiście szukać materiałów i odwiedzać wiele różnych miejsc. Wolę pojechać po te materiały niż zamawiać je przez internet.

Jarmarczne stoiska czekały na uczestników imprezy pod namiotami rozstawionymi na placu przy remizie, ale także w znajdującej się w tej remizie sali wiejskiej. Ponadto w sali dzieci odwiedził Święty Mikołaj z workiem podarunków.

– Pogoda nie zawiodła, nie było ani zbyt zimno, ani zbyt morko. Dopisała też frekwencja, wystawiło się ponad 50 sprzedawców, sporo było też osób odwiedzających ich stoiska – zaznaczył Jan Kołodziej, sołtys Dobrzenia Małego. – Kupić można było cały przekrój produktów, w większości domowej roboty. Jak zawsze oceniam kiermasz pozytywnie i zapraszam na kolejne imprezy odbywające się w naszym sołectwie.

Takie coroczne jarmarki organizuje rada sołecka Dobrzenia Małego. Każdej wiosny odbywają się tam również kiermasze wielkanocne, a od wiosny do końca jesieni comiesięczne giełdy staroci. Standardem w tym sołectwie stały się też liczne warsztaty i spotkania integrujące mieszkańców.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.