30 osób odebrało nagrody podczas finału 29. edycji Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na ty”. Gala odbyła się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu w sobotę, 26 listopada.

W zależności od swojego wieku uczestnicy zgłaszali prace do czterech kategorii. W każdej z nich wyłoniono 1., 2. i 3. miejsce, w tym jedno ex aequo, oraz wyróżniono w sumie 17 osób. Dało to łącznie 30 nagrodzonych twórców w wieku od wczesnoszkolnego po senioralny. Kategorię dla najmłodszych wygrał Patryk Moj, w kolejnych dwóch zatriumfowały Hanna Stręciok i Paweł Przesdzink, a wśród dorosłych – Józef Moch.

Nagrodzone prace prezentowali Krystian Czech, Katarzyna Kołodziej i Katarzyna Nalewaja. Poza tym, że uczestnicy gali poznali laureatów konkursu, to obejrzeli też występy artystów. Na scenie pojawiły się: Big-Band Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina, Barbara Wysocka, Żaneta Plotnik-Krumpietz, Danuta Plotnik, Filip Hornik, Dariusz Kownacki i Aleksander Gonsior.

– Nasz cel to popularyzacja śląskich gwar i pisanie historii małych lokalnych środowisk, czy to wieś czy małe miasteczko. Ten konkurs jest potrzebny, a jako organizator patrzę na to w ten sposób: każda praca jest dokumentem, który możemy wykorzystać i opublikować – mówił Krystian Czech, pomysłodawca i koordynator konkursu. – Takie publikacje już oczywiście mamy i na nich nie poprzestaniemy. Myślę, że nasze przedsięwzięcie to udany pomysł, do tej pory wszystko szło dobrze. Przed nami na pewno jeszcze kilka lat, podczas których będziemy mogli się z tym konkursem mierzyć.

Zgłoszone do konkursu prace oceniało czteroosobowe jury: prof. Teresa Smolińska (Katedra Nauk o Kulturze i Religii Uniwersytetu Opolskiego), prof. Bogusław Wyderka (Katedra Języka Polskiego Uniwersytetu Opolskiego), Piotr Badura (nauczyciel i dziennikarz) oraz ojciec Henryk Kałuża SVD.

– Pod względem poziomu prac tegoroczna edycja była jedną z lepszych, a jurorem konkursu „Ze Śląskiem na ty” jestem już od 15 lat. Zauważyłem też, że tematyka tekstów zmienia się z etnograficzno-bajkowej czy legendowej na taką, która bazuje na obserwacji otoczenia – przyznał prof. Bogusław Wyderka. – Nie wiem, na co liczyć w przyszłym roku. Zmienić się może geografia nadsyłanych prac, na bardziej socjologiczną może też zmienić się ich zawartość. Poza tym coraz częściej do konkursu zgłaszane są teksty ludności napływowej, to coraz częstsze i coraz lepsze prace.

29. edycję konkursu „Ze Śląskiem na ty” zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Inicjatyw Kulturalnych w Gminie Łubniany „Animator” przy współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Opolu. Przedsięwzięcie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Opolskiego, stąd patronatem honorowym objął go marszałek Andrzej Buła. Imprezę technicznie wsparł natomiast Krzysztof Marsolek ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica.

Wyniki 29. edycji Regionalnego Konkursu Literackiego
„Ze Śląskiem na ty”:

KATEGORIA I:

1. miejsce: Patryk Moj – „Paulinka”

2. miejsce: Laura Kołodziej – „Ło hajcowaniu”

3. miejsce: Laura Gola – „Chlyb łod mojego ołpy”

Wyróżnienia:

Karolina Kampa – „Mój rodzinny dom”

Ewelina Danisz – „Zyjóncy w nasej pamijyńci”

Przemysław Dunat – „Ło kurzołkach, jak to dołno tymu kurzyli, bakali i tabaka niuchali”

 

KATEGORIA II:

1. miejsce: Hanna Stręciok – „Masów – moja mała Ojczyzna”

2. miejsce: Julia Danisz – „Historia niewidómej dziołski”

3. miejsce: Hanna Pros – „Jak ujek Pawoł wywinół sie kostusze”

Wyróżnienia:

Mateusz Kapłon – „Historia januszkowickiej kisowni”

Karolina Mrohs – „Żandowickie tradycje”

Filip Zganiacz – „Jak mój ołpa bół mody”

Laura Holik – „Łod gryfnej frelki do baby”

Adrianna Wieczorek – „Kolorowe szkła mojej ciotki”

Dominik Macioszek – „Jak ciotka do klołstora się dostała”

 

KATEGORIA III:

1. miejsce: Paweł Przesdzink – „70 lołt werkszteli mojygo oupy”

2. miejsce: Miłosz Matloch – „Tam żech jeździł do starzików”

3. miejsce: Jonasz Waleska – „Historia zawsze zataczoł koło”, Wiktor Świtała – „Łod muzykanta do muzyka”

Wyróżnienia:

Julia Rataj – „Bracia ołmy Wiktorii”

Lena Zientek – „Gescheft Zientków”

Oliwia Żyrek – „Ło moich starzikach, ołpikach i łojcach, czyli jak to w mojyj familiji bywało”

 

KATEGORIA IV:

1. miejsce: Józef Moch – „Nasza gołdka: jescy gwara cy to już jynzyj ślónski”

2. miejsce: Monika Gonsior – „Niedotrzimanoł łobietnica”

3. miejsce: Gabriela Cyrys – „Na śląskim odpuście”

Wyróżnienia:

Joanna Kolańska – „Genów nie oszukasz”

Teresa Urbańczyk – „Familijne trefy”

Agnieszka Drobna – „Kaj się te krowy potraciyły”

Aleksandra Wenel – „Uchodza”

Liliana Wencel – „Dołwnoł i dzisiejszoł szkoła”

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.