Po kilkudniowej kwarantannie, Kim dołączył na wybiegu do Dolores – samicy, która została przywieziona do opolskiego zoo w październiku minionego roku. Zwierzęta od razu zapałały do siebie sympatią. Niewykluczone więc, że wkrótce na świat przyjdą małe takiny.

Jak samicę takina odróżnić od samca? – W bardzo prosty sposób – odpowiada Miłosz Bogdanowicz, rzecznik opolskiego zoo. – Dorosły samiec jest dużo większy i ma już – zgodnie z nazwą gatunku – złotą sierść, podczas gdy samica, nie nabrała jeszcze ostatecznego koloru. Kim ma też grubsze i dłuższe poroże.

Co w zoo jedzą Dolores i Kim? – Odżywiają się zarówno świeżymi, jak i suchymi trawami łąkowymi oraz gałęziami z liśćmi różnych drzew. Jesienią i zimą dostają też gałęzie drzew iglastych oraz warzywa i siano – wyjaśnia Bogdanowicz.

O Dolores pisaliśmy tutaj.

W europejskich ogrodach zoologicznych żyje mniej niż 60 takinów

Wszystkie są objęte programem EEP – europejskim programem hodowli zwierząt zagrożonych wyginięciem.

W naturze takiny złote żyją około 18 lat. Występują w górach Quinling w chińskiej prowincji Shaanxi. Niestety, ich liczebność wynosi ok. 5 tys. osobników i stale maleje. Dlatego tak ważna dla przetrwania takinów jest ich hodowla w ogrodach zoologicznych.

Fot. Zoo Opole

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze