Jazda konna to nie tylko sport, ale też pasja, która jednocześnie może stać się nowym spojrzeniem na aktywne spędzenie wolnego czasu. To hobby może przynieść wiele korzyści fizycznych, ale też psychicznych. Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się jeździectwem i jak może ono wpłynąć na Twoje życie.

Pierwsze kroki

Zanim popędzisz do najbliższego klubu jeździeckiego, zanim będziesz rozglądać się za toczkiem i bryczesami, zanim zrobisz research, czym są i od czego służą izolatory i pastuchy elektryczne – zastanów się, jakie podstawowe informacje powinien przyswoić każdy miłośnik jazdy konnej.

Na samym początku zadbaj o odpowiednią odzież, która zagwarantuje Ci wygodę i odpowiednią ochronę podczas jazdy – długie spodnie, wysokie buty dopasowane do Twojej nogi oraz obowiązkowy kask. Chcąc rozpocząć przygodę, podczas której niezbędna jest współpraca z koniem, musisz również poznać podstawowe komendy (np. skręcanie, ruszanie czy zatrzymywanie się), na które reaguje zwierzę oraz to, w jaki sposób zachowuje się po ich usłyszeniu.

Najlepiej początkowo obserwować, w jaki sposób koń współpracuje z osobą, którą już dobrze zna. Taka osoba pokaże Ci również, jak prawidłowo prowadzić konia przed pierwszym siodłaniem.

Jazda konna to sport, który wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego. Jeździectwo angażuje niemalże wszystkie grupy mięśni, dlatego warto wdrożyć plan treningowy, który obejmuje wzmocnienie nóg, pleców i brzucha. Jazda konna to przede wszystkim umiejętność utrzymania równowagi, dlatego pamiętaj, że wbrew pozorom jest to wymagający sport – zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Współpraca z koniem

Praca z koniem to współpraca z inteligentnym zwierzęciem, które tak jak człowiek, ma swoją osobowość. Niekiedy trafiają się konie bardzo grzeczne i posłuszne, innym razem buntownicy. Rzecz w tym, aby poznać konia i nauczyć się z nim obchodzić. Jeśli nawiążemy z nim więź, każdy kolejny trening stanie się prostszy dla obu stron. Z tego powodu warto zgromadzić jak najwięcej informacji na temat pielęgnacji i opieki nad koniem, aby zwierzę czuło, że wiemy, co robimy. W ten sposób szybciej nam zaufa i kolejne przygotowania staną się łatwiejsze.

Korzyści z jazdy konnej

Zalety jazdy konnej docenią dzieci, dorośli i osoby starsze. Gdybyśmy mieli podejść do tematu od strony stricte zdrowotnej, należałoby powiedzieć, że jazda przyczynia się do ogólnego rozwoju mięśni, przede wszystkim zaś brzucha, ud i pośladków. Ponieważ dobry jeźdźca musi znakomicie opanować równowagę, jazdę konną poleca się osobom skarżącym się na bóle pleców, na przykład pracownikom biurowym. Jazda konna poprawia poczucie orientacji w przestrzeni. Oczywiście pomaga spalić zbędna kalorie, a także pobudza apetyt.

Nauka jazdy na koniu to potężna dawka pozytywnej energii, którą daje wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu połączony z kontaktem ze zwierzęciem. Radość płynąca z jazdy konnej pozwala odciąć się od rozpędzonego świata, odstresować się i zbudować pewność siebie, dlatego konie fantastycznie sprawdzają się jako forma autoterapii i radzenia sobie z problemami.

*Artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie