Władze województwa opolskiego spotkały się w środę (1 grudnia) z przedstawicielami opolskich związków sportowych. Podsumowano dotychczasowe osiągnięcia, wymieniono się przemyśleniami, pomysłami oraz planami na przyszłość. 

Spotkanie podsumowało pracę Opolskiego Biura Sportu, które zrzesza 34 działające w sporcie federacje, od piłki nożnej aż po jeździectwo. Władze województwa przedstawiły działaczom plany na przyszłość, w tym plany finansowe.

Sport to ludzie działający społecznie, jednak wszystko musi mieć swoje źródła finansowania. Województwo opolskie to największy i najlepszy sponsor opolskiego sportu. Każdego roku otrzymujemy konkretne środki na działania, spodziewamy się, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej – mówił Gerard Halama, przewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenie LZS w Opolu.

Opolscy sportowcy na 102

Naszym głównym planem na przyszłość jest oczywiście powoływanie kadr wojewódzkich, które będą reprezentować opolski sport na szczeblu krajowym. W tym roku w sporcie młodzieżowym zdobyliśmy 102 medale to powód do dumy, a mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej – dodaje Gerard Halama.

Sport to zdrowie, ale nie tylko

Sport jest bardzo ważną dziedziną życia i to nawet nie w kategoriach wyników. Przede wszystkim w sporcie można niesamowicie rozwijać kompetencje społeczne zarówno naszych dzieci, jak i ich otoczenia. Wątków oraz ludzi związanych ze sportem jest mnóstwo i to sprawia, że jest on tak atrakcyjny. W tym wszystkim można znaleźć pasję – sportowcy i trenerzy trenują, dziennikarze piszą o tym, fotografowie robią zdjęcia i filmy – mówił Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Praca i talent sportowy muszą mieć solidne fundamenty

Zawsze zwracałem uwagę na to jak ważna jest struktura, organizacja, fundament opieki nad ludźmi zajmującymi się sportem. Dlatego kluczowe jest dla mnie to, że Opolskie Biuro Sportu zgodziło się przejąć rolę koordynatora działań związanych ze sportem. Decyzja o budowie dobrej organizacji z dobrym finansowaniem daje gwarancję pojawienia się w przyszłości sukcesów. Im więcej będziemy stawiać na dobrą organizację i myślenie perspektywiczne tym więcej medali będą zdobywać nasi sportowcy. Chciałbym żeby podczas dzisiejszego spotkania władze związków sportowych przedstawiły pomysły, które przy odpowiednim finansowaniu przyniosą sukcesy czy to w ilości zdobywanych medali czy też podniesieniu poziomu szkolenia. Ludzie, którzy na co dzień zajmują się sportem posiadają ogromne doświadczenie i mądrość, na których chcemy polegać i tym samym rozwijać tę dziedzinę – dodaje Andrzej Buła.

Dobra wiadomość dla sportowców, będzie więcej pieniędzy

Zawsze powtarzam swoim partnerom, że nigdy nie dostaną mniej niż w roku ubiegłym. W związku z galopującym wzrostem cen, podejrzewam że koszty usług szkoleniowych czy chociażby zakwaterowania również wzrosną. Musimy to uwzględnić, dzisiejsze spotkanie pozwoli nam ustalić potrzeby oraz kierunek, w którym powinniśmy działać – podsumowuje Andrzej Buła.

Podsumowanie roku i plany na przyszłość

Chcemy przede wszystkim podsumować ten rok, zobaczyć co dobrego wydarzyło się w sporcie zarówno indywidualnym jak i grupowym. Chcielibyśmy porozmawiać o planach na przyszłość oraz dowiedzieć się co władze poszczególnych związków chciałyby zmienić czy to w kontekście konkursów, procedury czy też inwestowanych kwot. Chcielibyśmy się dowiedzieć jakie wydarzenia planowane są w poszczególnych dziedzinach sportowych czy czekają nas jakieś duże imprezy sportowe, na które województwo musiałoby przeznaczyć większe środki – mówił Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.

Siłą związków sportowych są kluby, które do nich należą

Siłą związków są ich kluby, które funkcjonują na terenie województwa, ich kondycja oraz zdobywane sukcesy przekładają się na funkcjonowanie związków. Kierowanie danym związkiem nie jest prostym zadaniem, jednak prezesi wkładają dużo pracy w organizację, koordynację a co za tym idzie zdobywane sukcesy – dodaje Zbigniew Kubalańca.

Komunikacja i rozmowa to klucz do sukcesu

Cieszymy się, że możemy spotkać się z przedstawicielami opolskiego sportu, których traktujemy jako naszych partnerów. Sukcesy niewątpliwie nas cieszą, jednak chcemy przede wszystkim dać młodym ludziom możliwość korzystania ze wszystkich dyscyplin sportowych oferowanych przez okręgowe związki w swoich miastach. Sport to najlepsza odskocznia młodych ludzi od np. komputera, a mamy dzisiaj dobrą wiadomość dla związkowców: środków przeznaczonych na sport w przyszłym budżecie przewidujemy więcej – podsumowuje Zbigniew Kubalańca.

Zgodnie ze wstępnym projektem budżetu w 2022 roku, województwo opolskie przeznaczy na sport 2 500 000 złotych. To o 27% więcej niż w roku 2021.

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie