Sześciopunktowy program na po wyborach przedstawili dzisiaj przedstawiciele PSL – Trzeciej Drogi. Trzy pierwsze dotyczą pierwszych stu dni po głosowaniu.

Te trzy pierwsze dotyczą odpartyjnienie państwa, czyli wyczyszczenie spółek Skarbu Państwa z funkcjonariuszy partyjnych PiS i ich pociotków jako osób niekompetentnych, oddanie głosu kobietom czyli przeprowadzenie referendum w sprawie warunków przerywania ciąży. Trzeci punkt dotyczy urealnienia płac za realną pracę.

Trzy kolejne punkty – na całą kadencję to doprowadzenie do tego by absolwenci szkół podstawowych mówili płynnie po angielsku, postawienie na zieloną energię i uproszczenie systemu podatkowego.

Szef struktur PSL na Opolszczyźnie Marcin Oszańca zwrócił także uwagę na zażynanie przez VAT polskich przedsiębiorców. – Proponujemy VAT kasowy, czyli od momentu zapłaty faktury – mówił.  – Taki system działa w wielu krajach europejskich. Pozwala to na to, że przedsiębiorca dopiero po uzyskaniu wynagrodzenia opłaca VAT.

Wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Forum Młodych Ludowców Kacper Kunstler zawracał szczególną uwagę na edukację, w tym naukę języków – angielskiego, ale głównie niemieckiego i na dostęp do mieszkań dla młodych.

Adam Warzecha, sekretarz opolskiego PSL-u podniósł problem zatrudnienia  w spółkach skarbu państwa. PSL proponuje organizowanie konkursów, tak, by osoby zajmujące stanowiska musiały wykazać się kompetencjami a nie przynależnością partyjna czy rodzinnymi koligacjami. Odniósł się także do referendum. Stwierdził, że jest ono pozbawione sensu ponieważ jest consensus polityczny na temat wszystkich problemów zawartych w referendalnych pytaniach.

– Musza zostać podjęte kroki aby osoby pracujące w oświacie, ochronie zdrowia i urzędach zarabiały godnie. Obecnie wielu z nich zarabia brutto 4125 złotych – mówił Warzecha.

Ożywienie w zablokowanej przez PiS energetyce odnawialnej zapowiedział Antoni Konopka. Wiatraki i fotowolatika to według PSL jedyne rozwiązanie.

– Energetyka odnawialna może być także źródłem dochodu rolników. Setki niewykorzystanych dachów mogą znakomicie służyć pod zainstalowanie ogniw fotowoltaicznych – mówił. PSL proponuje odpis od podatku dla gospodarstw i wsi montujących takie instalacje.

Marcin Oszańca zwrócił także  uwagę między innymi na podatek gruntowy dla gospodarstw poniżej jednego hektara. Tutaj także miałoby posłużyć montowanie fotowoltaiki dla obniżenia podatku.

Fot. kapitan

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.