W Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim, w niedzielne popołudnie (14 sierpnia) odbyły się warsztaty: ,,Świąteczne bukiety ziołowe” oraz ,,Zaproś dobre bakterie do swojej kuchni”. Zajęcia poprowadziła zielarka, która przybliżyła uczestnikom m.in. wiedzę na temat zdrowego odżywiania i przygotowywania domowych przysmaków.

Podczas warsztatów ,,Świąteczne bukiety ziołowe” mieszkańcy Dobrzenia Wielkiego i sąsiednich miejscowości wspólnie przygotowali bukiety wykonane m.in. z  ziół, kwiatów, traw i zbóż. Wszystko po to, by 15 sierpnia, w dzień Matki Boskiej Zielnej poświęcić bukiety w kościele. Kwiaty i zioła mają bowiem wyrażać wdzięczność Maryi za opiekę nad plonami i pomoc w pracy na roli, a także chronić przed wszelkim złem.

– Chcemy kultywować tradycję związaną z corocznym przygotowywaniem ziołowych bukietów. – przyznała Gabriela Kollmann, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich ,,Dobrzenianki”. –  Każdy przynosi swoje zioła nazbierane na polach i łąkach, siadamy do wspólnego stołu i przygotowujemy piękne bukiety. Takie spotkania są wspaniałą okazją do integracji mieszkańców. Możemy w ten sposób pobyć razem, porozmawiać, śpiewać pieśni Maryjne . Przyznam, że w szczególności kobiety angażują się w tę inicjatywę, ale na warsztaty przychodzą także mężczyźni, dzieci i rodziny.

Po przygotowaniu świątecznych bukietów, przyszedł czas na warsztaty, które poprowadziła Irena Woźniak, zielarka z 24-letnim doświadczeniem zawodowym. ,,Zaproś dobre bakterie do swojej kuchni” to temat  przewodni zajęć, podczas których Iwona Woźniak opowiedziała o zagadnieniach dotyczących zdrowego odżywiania oraz o pozytywnym wpływie ,,dobrych” bakterii na organizm człowieka.

– Warsztaty ,,Zaproś dobre bakterie do swojej kuchni” miały formę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Zależało mi na tym, aby poruszały one różnorodną tematykę i by każdy znalazł w nich coś, co go zaciekawi bądź zainspiruje. – mówiła Irena Woźniak, zielarka. –  Jelita to nasz drugi mózg, dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co jemy. Mogę powiedzieć, że zdrowe jelita są równoznaczne ze zdrową psychiką, wytwarzaniem się hormonów szczęścia czy większą odpornością organizmu.

Była mowa o przygotowywaniu różnego rodzaju przetworów. Przede wszystkim zaś kiszonek, które są naturalnymi probiotykami. Oprócz tego, uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej na temat przygotowania domowych octów, które różnią się od tych dostępnych w sklepach. Były to tzw. żywe octy, które zawierają naturalne kultury bakterii. Każda osoba, biorąca udział w warsztatach przyrządziła właśnie te dwa produkty: kiszonkę i ocet. Warsztaty miały na celu nie tylko zachęcić uczestników do samodzielnego sporządzania naturalnych przysmaków, lecz również dostarczyć im wiedzy, jak właściwie wybierać produkty dostępne w sklepach.

– Zielarstwem interesowałam się już w dzieciństwie, gdyż moja babcia zajmowała się zbieraniem ziół. Zawsze znalazła ona skuteczny sposób na ukojenie wszelkiego rodzaju dolegliwości, a przy tym dożyła sędziwego wieku – dodała z uśmiechem Iwona Woźniak. – Babcia jadła mało przetworzonego jedzenie, gdyż żyła w takich czasach, kiedy samowystarczalność była koniecznością. Staram się zatem żyć zgodnie z przyzwyczajeniami mojej babci i czerpać z niej przykład.

Niedzielne popołudnie upłynęło uczestnikom warsztatów w miłej i sympatycznej atmosferze. – W tym roku zajęcia z przygotowywania bukietów zostały dodatkowo urozmaicone, gdyż zaprosiliśmy Irenę Woźniak, która łączy swoją pasję z zawodem – podkreślił Piotr Szafrański, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim. – Warsztaty cieszyły się zainteresowaniem, a ich uczestnicy z pewnością są bogatsi o wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, sposobu przyrządzania domowych przysmaków i nie tylko. Oczywiście każda osoba biorąca udział w zajęciach, opuściła budynek Domu Kultury w Dobrzeniu Wielkim z pachnącym bukietem polnych kwiatów i ziół.

Warsztaty ,,Świąteczne ziołowe bukiety” i ,,Zaproś dobre bakterie do swojej kuchni” zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim oraz Koło Gospodyń Wiejskich ,,Dobrzenianki”. W organizację wydarzenia zaangażowała się także Gmina Dobrzeń Wielki. Ponadto warsztaty zostały sfinansowane z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego oraz przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.