Otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania, które na prośbę mieszkańców przesłaliśmy do Spółki ECO. To właśnie te odpowiedzi przekazujemy do wglądu Czytelnikom i to im pozostawiamy ich ocenę. 

W artykule publikujemy dokładne odpowiedzi Spółki, przygotowaliśmy również ich streszczenie. Mieszkańcy, którzy złożą wniosek na przygotowanie umowy, ale po opublikowaniu obowiązującej taryfy nie będą chcieli jej podpisać, nie są do tego zobowiązani. W tej sytuacji dostęp ich domów / mieszkań do ciepła z sieci zostanie fizycznie zablokowany.

Ostateczną cenę ciepła mieszkańcy poznają gdy Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzi zmianę taryfy, do tego czasu jej wysokość pozostaje nieznana. Codziennie sprawdzamy aktualnie opublikowane taryfy, gdy tylko pojawi się ta dla mieszkańców dzielnicy Czarnowąsy i gminy Dobrzeń Wielki udostępnimy ją na naszych łamach.

Biuro Obsługi Klienta mieści się w Opolu przy ul. Harcerskiej i to tam Spółka zaprasza mieszkańców do skłania wniosków. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie będą w stanie dotrzeć do Opola, od środy 14 grudnia formalności załatwią też w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielki przy ulicy Namysłowskiej 20.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na nasze pytania do ECO SA.

1.        Czy złożenie wniosku o zawarcie umowy sprzedaży ciepła z Energetyką Cieplną Opolszczyzny, o które proszeni są mieszkańcy dzielnicy Czarnowąsy i gminy Dobrzeń Wielki jest równoznaczne z akceptacją jej warunków?

Nie. Złożenie wniosku jest jedynie wstępną, choć konieczną deklaracją, która pozwoli nam na przygotowanie wszystkich dokumentów do umowy sprzedaży ciepła.

2.        Co jeśli mimo złożenia wniosku mieszkańcy będą chcieli odstąpić od zakupu ciepła z ECO SA, w jaki sposób będzie można to przeprowadzić i jakie konsekwencje się z tym wiążą?

W przypadku wniosku, po złożeniu którego mieszkańcy nie będą chcieli korzystać z ciepła systemowego i zawrzeć umowy, wykonane zostanie fizyczne odcięcie obiektu od sieci ciepłowniczej.

3.        Czy wzrost końcowej ceny ciepła dla odbiorcy o około 100% to górna granica podwyżki? Czy możliwe jest, że cena końcowa wzrośnie o 200% lub więcej?

Wniosek taryfowy ECO SA w zakresie przesyłu ciepła jest procedowany w Urzędzie Regulacji Energetyki. Od decyzji Prezesa URE zależy ostateczna wysokość stawek za ciepło. Należy jednak pamiętać, że na opłaty dla mieszkańców Czarnowąs i Dobrzenia  składają się stawki ECO  i PGE (producent ciepła), każdy z tych podmiotów występuje indywidualnie do Prezesa URE w zakresie stosowanych taryf.

4.        Czy wnioski można składać w miejscu innym niż BOK przy ul. Harcerskiej 15 w Opolu? Jeśli w gminie zorganizowano by odpowiednie miejsce czy jest możliwe oddelegowanie pracownika, tak by wnioski można było składać również w Dobrzeniu Wielkim? (Chodzi głównie o osoby starsze, które mogą mieć problem z osobistym stawieniem się w BOK w Opolu)

Mając na uwadze osoby, które mogą mieć problem z dotarciem do Opola przygotowujemy dodatkowe punkty przyjmowania wniosków w Czarnowąsach i Dobrzeniu Wlk. Jednak ze względu na możliwości obsługi klientów przez BOK ECOSA przy ul. Harcerskiej 15 w Opolu a co za tym idzie maksymalne skrócenie czasu przyjęcia wniosku zapraszamy do naszej siedziby. Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 16:00.  

Jednocześnie otrzymaliśmy informację z Urzędu Gminy Dobrzeń Wielki, że od środy 14 grudnia wnioski będzie można składać w Biurze Obsługi Klienta ECO, który zostanie uruchomiony w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielki przy ulicy Namysłowskiej 20.

W pierwszym tygodniu biuro będzie otwarte od środy do piątku w godzinach 12:00 do 18:00 w następnych tygodniach od poniedziałku do czwartku w godzinach od 12:00 do 18:00.

5.        Co w sytuacji gdy mieszkańcy nie złożą wniosku do końca roku? Czy jest możliwe odłączenie dostawy ciepła konkretnym posesjom?

Odbiór ciepła bez podpisanej umowy jest działaniem nielegalnym, dlatego zmuszeni będziemy do fizycznego odcięcia dostawy ciepła odbiorcom nie posiadającym ważnej umowy.

6.        Czy ECO SA korzysta (o ile są dostępne) ze środków / tarcz lub funduszy rządowych, w celu obniżenia kosztów ciepła dla odbiorców?

Tak, korzystamy ze wszystkich dostępnych możliwości wsparcia: m.in. tarczy antyinflacyjnej. Tam gdzie jest to dopuszczone prawem stosujemy ceny z rekompensatą.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie