Podobnie jak w innych miastach Polski w 537 dniu pełnoskalowej wojny na Ukrainie w Opolu zorganizowano dziś obchody ukraińskiego Dnia Niepodległości.

Ukraińskie święto państwowe obchodzone 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991. Dzień ten jest uważany za datę powstania Ukrainy w obecnej formie. 1 grudnia 1991 w referendum Ukraińcy potwierdzili wolę utworzenia suwerennego państwa. 20 lutego 1992 parlament Ukrainy przyjął uchwałę „w sprawie Dnia Niepodległości Ukrainy”. Jest dniem wolnym od pracy na Ukrainie.

Były warsztaty plastyczne, flash mob, debata, koncert muzyki ukraińskiej, pokazy filmowe. – Wszystko to robimy po to by się integrować i by wesprzeć ludzi, którzy często nie mają do czego wracać w swojej ojczyźnie  – mówi Daria Anna Ogon ze Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.

Przypomnijmy: to już drugie Święto Niepodległości obchodzone przez Ukraińców, przy wtórze rosyjskich rakiet i bomb.

Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległą Ukrainę

Od 24 lutego 2022 roku, czyli dnia początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 14,9 mln uchodźców z Ukrainy – informuje Straż Graniczna. Jak podaje Straż, to głównie kobiety i dzieci. Do Polski w ciągu minionej doby przybyło 31,3 tys. uchodźców z Ukrainy – podała Straż Graniczna w czwartek 24 sierpnia.
Od początku wojny do Ukrainy wróciło 13,172 mln osób.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.