100 rodzin i 50 dzieci w wieku od 1 do 18 roku życia wzięło udział w noworocznym spotkaniu dla dzieci i rodzin zastępczych z terenu Powiatu Opolskiego w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. To pomysł na integrację, poznanie się i propagowanie idei rodzin zastępczych, których w powiecie stale brakuje. 

Fot. Dominika Komar

– O przyjęciu roli rodzica zastępczego myśleliśmy z mężem wiele lat. Gdy nasz syn podrósł, stwierdziliśmy, że mamy jeszcze dość wytrwałości i miłości by zaopiekować się dziećmi, które tego potrzebują – mówi Anna Gandyra z Opola, która wspólnie z mężem stworzyła nowy tymczasowy dom dla Tomka, Marysi i Dominiki w wieku 3, 8 i 14 lat.

Jak podkreśla pani Anna, jej dziś jej 19-letni jedynak, początkowo nową sytuacją w rodzinie był zaskoczony.

– Szybko jednak zrozumiał, że zyskał rodzeństwo. Teraz uważa, że to jego brat i siostry. I tak żyjemy od trzech lat. Nasza codzienność wygląda, jak w każdej innej rodzinie, w której para wychowuje swoje biologiczne dzieci. Czasami jednak, maluchy, którymi zdecydowaliśmy się stworzyć nowych dom potrzebują nieco więcej naszego zainteresowania, miłości, przytulania – opowiada Anna Gandyra, która do stania się rodzicem zastępczym zachęca inne pary.

– W powiecie opolskim mamy 115 rodzin zastępczych, w których umieszczonych jest 159 dzieci – mówi Alicja Nowak, koordynator rodzinnej pieczy zastępczej z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu.

Wśród nich trzeba wymienić rodziny zawodowe, czyli takie w których rodzice zastępczy w pełni oddają się wychowaniu przyjętych dzieci i nie pracują już dodatkowo oraz rodziny niezawodowe, w których rodzice zastępczy pracują poza domem, np. na etat. Osobną grupą są jeszcze rodziny spokrewnione.

Celem spotkania w teatrze lalek w Opolu było wzajemnie poznanie rodzin zastępczych, omawianie ważnych dla nich problemów.

– Rodzice często sobie doradzają do jakiego specjalisty udać się dzieckiem, dzielą się doświadczeniami. To dla nich bardzo istotne by się po prostu poznać.

Kto może zostać rodzicem zastępczym?

Okazuje się, że właściwie każdy, jednak są pewne warunki. Na wstępie należy zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Książąt Opolskich 27 w Opolu.

– Z kandydatami zawsze spotyka się nasz psycholog, który ocenia predyspozycje. Rodzicem zastępczym może zostać osoba samotna, jak i małżeństwo, ale prócz kryteriów najważniejsze są chęci – wyjaśnia koordynatorka z PCPR.

Procedura przewiduje również ocenę warunków mieszkaniowych.

– Obecnie w naszych rodzinach zastępczych przebywają dzieci, których rodzice mają problem alkoholowy, ale zdarzają się też inne uzależnienia, m.in. od substancji psychoaktywnych. A niektórzy są rodzice biologiczni są po prostu niezaradni życiowo – wyjaśnia Alicja Nowak.

Rodzina zastępcza lepsza niż dom dziecka

To ile dziecko przebywa u rodziców zastępczych, oceniane jest indywidualnie. Ale wszyscy nasi rozmówcy są zgodni co do jednego: rodzina zastępcza to znacznie lepszy wybór niż dom dziecka.

– O niebo korzystniejszy jest rozwój dziecka w środowisku rodzinnym, a takie gwarantuje mama zastępcza, czy tata zastępczy, czyli tam gdzie ma stałych opiekunów – informuje.

Współorganizatorem spotkania noworocznego w OTLiA było Starostwo Powiatowe w Opolu.

– Naszym zadaniem jest wspieranie rodzin zastępczych, co też poprzez Powiatowe Centrum Pomocy Rodziny czynimy, przekazując pieniądze z budżetu. Tworzenie i wspieranie rodzin zastępczych należy zresztą do kompetencji powiatów – mówi Monika Kluf, rzecznik prasowy starostwa.

– Oprócz tego nasz PCPR skutecznie sięga po fundusze unijne np. na poszerzenie wachlarza porad u specjalistów, z którymi rodzice zastępczy mogą się konsultować. Trzeba robić wszystko, by jak najmniej dzieci trafiało do domów dziecka, dlatego tworzenie nowych rodzin i współpraca z tymi, które już są, jest taka ważna – dodaje.

Podziękowania w imieniu starosty i własnym wyraziła wicestarosta Leonarda Płoszaj.

Spotkanie zakończyło spotkanie z aktorami OTLiA i wręczenie podarunków dla dzieci.

Wsparcie dla rodziny zastępczej. Ile wynosi?

Dodajmy, że każda rodzina zastępcza może skorzystać z miesięcznej pomocy na utrzymanie dzieci. To m.in. pomoc na przyjęcie dziecka, dofinansowanie do wypoczynku w okresie wakacyjnym i ferii, a także miesięczne wsparcie, które wynosi dla rodziny niezawodowej to 1052 zł, dla rodzin spokrewnionych 694 zł.

Fot. Dominika Komar

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.