Rzutem na taśmę, jeszcze w 2022 roku podpisano umowę na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 454 w Krogulnej. Ta inwestycja była obiecana przez zarząd województwa i bardzo oczekiwana przez mieszkańców. 

Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza podsumował dziś rok na drogach regionu: 64 kilometry całkowicie przebudowanych lub wyremontowanych dróg wojewódzkich i budżet  przekraczający 170 milionów złotych. 

454 to jedna najbardziej uczęszczanych dróg województwa opolskiego. W związku z tym jest obiektem szeregu remontów i inwestycji. Łączy Namysłów ze stolicą regionu a w odwrotną stronę, przez DW 451,  Opole z drogami ekspresowymi w różnych kierunkach. Przed mieszkańcami Krogulnej przebudowa drogi w ich miejscowości. Planowany termin zakończenia prac to lipiec 2024 r.

– Przebudowane zostaną 2 kilometry drogi za kwotę 22 milionów 800 tysięcy złotych. Wykonawcą prac będzie firma REMOST z Olesna – informuje Mirosław Sokołowski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Jak podkreśla zastępca wójta gminy Pokój Agata Kruszelnicka, jest to droga o dużym natężeniu ruchu. – Ta droga jest bez pobocza, po remoncie będzie zupełnie inaczej. Dla nas ważne jest bezpieczeństwo mieszkańców. Proszę pamiętać, że w pobliżu są stawy, droga często  była zalewana – mówi Agata Kruszelnicka.

Zadowolenia nie kryje także sołtys Krogulnej – Obiecano nam to na ten rok i proszę: do Sylwestra zostały dwa dni i umowa jest podpisana – śmieje się sołtys Dariusz Gregorowicz .

Członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza przypomina, że droga wojewódzka 454 przebudowywana jest na różnych odcinkach od 2013 roku. – Tych dużych inwestycji było 11 i gruntownie wyremontowano 25 kilometrów,  do tego należy dodać mniejsze inwestycje, np. od Krzywej Góry do Pokoju. Teraz przyszedł czas na Krogulną. Drogowcy będą musieli zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami związanymi m.in. z podmokłym terenem – mówi Szymon Ogłaza.

Rok na drogach wojewódzkich

64 kilometry całkowicie przebudowanych lub wyremontowanych dróg wojewódzkich i budżet  przekraczający 170 milionów złotych – jak podkreśla Szymon Ogłaza członek zarządu województwa opolskiego, wiele z tych inwestycji sfinansowanych zostało głównie z budżetu województwa – to wydatki przekraczające 67 mln zł.

Korzystano również z funduszy unijnych, z dofinansowania z rządowego programu Polski Ład czy pomocy, jakiej udzielają gminy. – Za każdym razem wsłuchujemy się w oczekiwania mieszkańców i na nie reagujemy. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, dokonaliśmy gruntownej przebudowy dróg głównie w miejscowościach. Były to inwestycje, które wiążą się z poprawą komfortu i bezpieczeństwem – tłumaczy Szymon Ogłaza. Obok nowych nawierzchni powstają chodniki i ścieżki rowerowe czy wiaty przystankowe. Dodatkowo budowane są nowe przejścia dla pieszych. W tym roku dodatkowo przebudowano m.in. mosty w Dąbrówce Łubniańskiej i Łubnianach oraz wyremontowano te w Jełowej i Mikolinie.

W kończącym się roku rozpoczęły się również prace projektowe związane z rozbudową drogi Stobrawa-Kopanie-Łosiów-Pogorzela-Krzyżowice, inwestycji o wartości 43,85 mln zł . W trakcie realizacji jest rozbudowa drogi Polska Nowa Wieś-Wawelno. Inwestycja ta otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dzięki programowi “Fundusze Europejskie dla Opolskiego” i decyzji o prefinansowaniu inwestycji w ramach programu rozpoczęto przebudowy dróg w Zdzieszowicach, Prószkowie i Krogulnej. Dodatkowo za 11 milionów 260 tysięcy złotych rozbudowywana jest droga między Kędzierzynem-Koźlem a Brzeźcami. Z rządowego programu Polski Ład przy dofinansowaniu z pieniędzy samorządu województwa opolskiego rozbudowywana jest droga Zawadzkie-Żędowice.

Dodajmy, że pierwszy raz zrealizowano również budowę trzech Miejsc Obsługi Rowerzystów za 840 tysięcy złotych. Możliwe było to dzięki programowi “Opolskie na rowery”. Szymon Ogłąza zapewnia, że kolejne podobne inwestycje powstaną w kolejnych latach.

Fot. melonik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.