Rondo Milenijne w Kędzierzynie-Koźlu czeka jeszcze na nową koncepcję, za to droga wojewódzka nr  408 z Kędzierzyna – Koźla do miejscowości Brzeźce będzie przebudowana już do kwietnia przyszłego roku.

Powstaną trzy koncepcje przebudowy ronda. Jego przebudowa  ma wpłynąć na zmniejszenie korków w mieście. Rondo w Kędzierzynie-Kożlu i DW 408 do Brzeźca – do przebudowyZadanie przyjął na siebie Zarząd Dróg Wojewódzkich  mimo, iż pozostaje ono w gestii Dróg Krajowych.

Projektowaniem zajmie się za 200 tysięcy złotych Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe ARCUS 2  z Katowic. Przy ostatecznym wyborze koncepcji pod uwagę będzie brana również opinia mieszkańców. Rondo Milenijne znajduje się na obwodnicy miasta i łączy drogę krajową nr 40, drogę wojewódzką nr 408 oraz drogi gminne.

– Skrzyżowanie to jest bardzo niebezpieczne i często w tym miejscu tworzą się zatory drogowe – podkreśla  członek zarządu województwa Szymon Ogłaza. – Już od rana na rondzie jest wzmożony ruch. Tutaj dochodzi do bardzoRondo w Kędzierzynie-Kożlu i DW 408 do Brzeźca – do przebudowy wielu niebezpiecznych sytuacji. Jesteśmy inicjatorami tego przedsięwzięcia. Cały czas modernizujemy naszą drogę wojewódzką, ale głównym ciągiem jest droga krajowa nr 40. Będziemy musieli wspólnie wybrać rozwiązanie przygotowane przez ekspertów – mówi.

– Będziemy badać kierunki największego natężenia – zapowiada projektant Michał Hoszowski. – To będzie podstawą do rozwiązań projektowych. Naszym celem jest udrożnienie nie tylko ruchu w tym miejscu, ale również na innych odcinkach tej drogi – informuje. Jedną z koncepcji jest dwupoziomowy węzeł drogowy.

W pobliżu ronda znajdują się firmy i centra handlowe. Potrzebę tego rozwiązania od dawna podkreślał Robert Rondo w Kędzierzynie-Kożlu i DW 408 do Brzeźca – do przebudowyWęgrzyn radny województwa opolskiego. – Od wielu lat mieszkańcy zwracają uwagę na to rondo. Sam z niego korzystam. Tutaj jest zawsze bardzo duży ruch. Przekonywałem władze wojewódzkie, aby zająć się tym problemem. Korki tutaj zwiększają się jeszcze bardziej, gdy jest np. wypadek na autostradzie A4. Droga jest również dojazdem do wielu zakładów, np. do Azotów – mówi Robert Węgrzyn.

Droga krajowa nr 40 prowadzi od Pyskowic aż do granicy z Czechami w Głuchołazach.  W Kędzierzynie-Koźlu droga ta służy mieszkańcom jako obwodnica miasta. Projektując rondo, trzeba również wziąć pod uwagę analizęRondo w Kędzierzynie-Kożlu i DW 408 do Brzeźca – do przebudowy środowiskową w zakresie akustyki oraz przyrody. Przygotowana zostanie koncepcja dla przebudowy mostu nad Kłodnicą,

Radna województwa opolskiego Brygida Kolenda-Łabuś zwraca uwagę na poprawę bezpieczeństwa. – Szkoda, że kiedy drogi krajowe projektowały to rondo, nie wzięły pod uwagę  rozwiązania turbinowego. To moim zdaniem zniwelowałoby wiele problemów, z którymi musimy się dziś zmierzyć. Tutaj dochodzi do wielu stłuczek, wśród kierowców jest nerwowa atmosfera. Każdego dnia znacząco przez korki wydłuża się dojazd do szkół i firm. Zgłaszając potrzebę rozwiązania tych problemów, kierujemy się troską o mieszkańców– dodaje Brygida Kolenda-Łabuś.

Rondo w Kędzierzynie-Kożlu i DW 408 do Brzeźca – do przebudowy

Do kwietnia przyszłego roku skończy się inwestycja na DW 408 na odcinku Kędzierzyn – Koźle – Brzeźce w ciągu ul. Gliwickiej od skrzyżowania z ul. Kozielską do granic miasta.

Właśnie podpisano umowę na tę inwestycję o wartości ponad 11 milionów z firmą Remost.  – Prace dotycząRondo w Kędzierzynie-Kożlu i DW 408 do Brzeźca – do przebudowy półtorakilometrowego odcinka drogi, która będzie wzmocniona i otrzyma nową nawierzchnię. Na całej długości będzie też ścieżka pieszo-rowerowa, będą też nowe zatoki autobusowe, chodnik dla pieszych, przebudowane zostaną cztery skrzyżowania, w tym powstanie jedno rondo – mówi dyrektor  dyrektor ZDW Bartłomiej Horaczuk. Wraz z pracami drogowymi kompleksowej przebudowy doczekają  się elementy infrastruktury – kanalizacja wodociągowa, sanitarna i teletechniczna, przebudowane będą sieci gazowa oraz elektroenergetyczna.

Jak podkreśla członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, podpisanie tej umowy ma symboliczne znaczenie. – Rondo w Kędzierzynie-Kożlu i DW 408 do Brzeźca – do przebudowyBo to pierwsza umowa planowana do realizacji z nowego programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego na lata 2021 – 2027. Na razie postanowiliśmy prefinansować ją z budżetu regionu. Mamy jednak nadzieję, że te pieniądze wkrótce się w regionie pojawią. Ale najpierw rząd musi podpisać Umowę Partnerstwa z Komisją Europejską – mówi Szymon Ogłaza.

Sama inwestycja jest niezwykle istotna nie tylko dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. Radny województwa Robert Węgrzyn zaznacza, że droga 408 jest kluczowa dla układu komunikacyjnego tego miasta przemysłowego. – Ale to droga ważna nie tylko dla ciężkiego transportu. Przecież to część tzw. trasy sudeckiej, z której korzystają także turyści jadący ze Śląska w góry – dodaje. Radna Brygida Kolenda-Rondo w Kędzierzynie-Kożlu i DW 408 do Brzeźca – do przebudowyŁabuś przypomina, że razem z radnym Węgrzynem wnioskowali o przebudowę tej trasy już dwa lata temu. – Cieszę się, że ta inwestycja będzie teraz zrealizowana – mówi.

Jak przypomina Szymon Ogłaza, jest to kontynuacja inwestycji zrealizowanej na drodze 408 w 2017 roku – wtedy rozbudowano ponad dwukilometrowy odcinek tej drogi z Kędzierzyna – Koźla do  Starego Koźla. – Ale na rozstrzygnięcie przetargu czeka już przebudowa odcinka DW 408 w Ortowicach, a lada chwila podpiszemy umowę na koncepcję przebudowy tzw. ronda milenijnego w ciągu tej drogi w Kędzierzynie-Koźlu – informuje. To „wąskie gardło” miasta,  w którym w godzinach szczytu tworzą się największe korki. Ta umowa to także efekt wniosku obydwojga radnych z Kędzierzyna-Koźla.

Rondo w Kędzierzynie-Kożlu i DW 408 do Brzeźca – do przebudowy Rondo w Kędzierzynie-Kożlu i DW 408 do Brzeźca – do przebudowy

Fot. ZDW

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.