W 16 miesięcy przebudowana ma być półtorakilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej 411 w Przełęku w powiecie nyskim. Dzisiaj podpisano umowę z wykonawcą.

Rusza gruntowna przebudowa drogi w Przełęku

Prawie 18 mln złotych będzie kosztować będzie poprawienie nośności drogi, budowa ścieżki rowerowej (900 metrów), chodników dla pieszych, dwóch wysp spowalniających ruch oraz dwóch zatok autobusowych. Będą też nowe skrzyżowania oraz zjazdy do posesji. Przy nowej drodze pojawi się także oświetlenie oraz monitoring wraz ze stacją pomiaru temperatury, wilgotności oraz ciśnienia atmosferycznego. Droga przebiega w terenie górzystym, jest częściowo wąskozabudowana.

Zadanie będzie dofinansowane ze środków unijnych w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027”. Droga 411 to ważny i często uczęszczany ciąg komunikacyjny, łączący Nysę z Górami Opawskimi, wymagający kompleksowej przebudowy.

Rusza gruntowna przebudowa drogi w Przełęku

– Mając dokumentację długo czekaliśmy na uzgodnienia wodno-prawne z Wodami Polskimi – przyznał marszałek województwa Andrzej Buła. – W opracowaniu jest już kolejna dokumentacja: odcinka Głuchołazy – Nowy Świętów – poinformował.

– Ważne, że wykonane zostanie właściwe odwodnienie tej drogi – mówi dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich, Bartłomiej Horaczuk. – Jak zwykle przy takich inwestycjach przy drogach wojewódzkich, zostaną przebudowane skrzyżowania i zjazdy publiczne i indywidualne (będzie ich około 40), przebudowana będzie istniejąca infrastruktura oraz oświetlenie uliczne, inwestor zadba także o tereny zielone. – Przede wszystkim zyskają mieszkańcy Przełęku, na bezpieczeństwie ruchu, na możliwości swobodnego poruszania się wzdłuż tej drogi po chodnikach i ścieżkach – dodaje dyrektor.

W latach 2007-2022 w ciągu drogi wojewódzkiej nr 411 przebudowano około 7 km drogi za kwotę około 26,5 mln zł. Kolejne przebudowy też już są planowane.

Rusza gruntowna przebudowa drogi w Przełęku

FOT. UMWO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.