Taki był temat konkursu, który skutecznie zaktywizował między innymi: PTTK Głuchołazy, OSP powiatu KLB, Klub Sportowy Koziołek Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi – SDMP Stowarzyszenie NASZA WIEŚ Centrum Wspierania Aktywności Społecznej Społecznej INICJATYWA Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Opolu / BOZS.

8 stowarzyszeń zorganizuje 9 wydarzeń upamiętniających obronę województwa opolskiego.

Zwycięzcy  konkursu świętować będę głównie na rowerach. – Zorganizujemy wycieczki rowerowe po ziemi krapkowickiej – informuje Piotr Kołek, wiceprezes stowarzyszenia „Sukces po Opolsku”. – Jest tu kilkanaście ciekawych, mało znanych miejsc, które chcemy odwiedzić z towarzystwie przewodnika. To są miejsca nieuwzględniane  na mapach turystycznych i opisach tras, a jednak godne uwagi. Chcemy je pokazać uczestnikom naszych wycieczek. Zapisy będą możliwe w Internecie już niebawem. Będą specjalne formularze. Przewidujemy, że pojedzie z nami na rowerach około 50 osób. W ubiegłym roku, gdy organizowaliśmy podobną imprezę, już w kilka dni musieliśmy zamknąć listę.

Jak zapowiada Piotr Kołek termin  realizacji projektu uzależniają od pogody  – Od lipca do września – tyle dziś mogę powiedzieć – mówi.

Także od rajdu rowerowego zaczynają organizatorzy z OSP powiatu KLB.  – Rajd po powiecie kluczborskim i oleskim  – informuje Artur Nowak. Planują także zorganizowanie uroczystego – jak mówi Nowak „podniosłego” koncertu 25-lecia obrony województwa opolskiego – to w Kluczborskiem. Natomiast w Oleskiem dodatkową atrakcją będzie bieg na 5 kilometrów, także bieg nordic walking na tym samym dystansie.

Trzy rajdy rowerowe po powiecie opolskim  śladami hutnictwa Doliny Małej Panwi, ale także wokół Opola zapowiada Józef Tomasz Juros, prezes Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi. Stowarzyszenie  zorganizuje też tradycyjny  festyn przy okazji święta Mostu i Żeliwa, w drugi weekend września. Jedna z atrakcji będą warsztaty odlewnictwa.

– Przez tak zróżnicowane  aktywności chcemy pokazać naszej społeczności, że warto było walczyć o to województwo – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. – Dajemy szansę różnym naszym partnerom, szczególnie spoza urzędu marszałkowskiego, żeby wykazali się inicjatywą i zrobili dla ludzi to, co ich na prawdę interesuje. Mamy także w innych konkursach imprezy związane z dwudziestopięcioleciem obrony województwa.

Uczestnikami rajdów ani biegów raczej nie będą ci, którzy wówczas województwa bronili. – Nikt jednak o nich nie zapomina – zapewnia marszałek. – Będą imprezy, na których zostaną specjalnie uhonorowani – obiecuje.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.