Do projektu unijnego „Mamy rady na odpady” realizowanego na Opolszczyźnie przez wielu partnerów instytucjonalnych, w ramach otwartego konkursu, dołączyli partnerzy społeczni, czyli fundacje i stowarzyszenia. 19 z nich odebrało dziś dotacje na łączną kwotę 720 tysięcy złotych. Pieniądze te będą przeznaczone na 74 zadania, które swym zasięgiem obejmą wszystkie gminy województwa.

Organizować będą pikniki ekologiczne, szkolenia czy warsztaty i… trudno wymienić wszystkie formy jakie przyjmować będą ich działania na temat prawidłowej segregacji, właściwego kompostowania oraz racjonalnego wykorzystania odpadów. Ważne, że są to formy coraz bardziej interesujące.

– Wydarzenia te będą organizowane od sierpnia do listopada we wszystkich powiatach województwa opolskiego – mówi marszałek Andrzej Buła. – Jest to przede wszystkim kampania związana z edukacją i poprawieniem samoświadomości na temat tego, że codziennie produkujemy śmieci, a nie zastanawiamy się nad tym, czy nie można ograniczyć tej produkcji. Dlatego poprzez zaproszenie tak wielu partnerów do tych działań chcielibyśmy zbudować większą świadomość wśród dzieci i dorosłych na ten temat -. Marszałek przyznał, że cieszy go różnorodność form, że edukacja ta nie będzie nudna. – Tak na prawdę to te formy są atrakcją edukacji dla naszych dzieci, a nie to, że mówimy: a teraz będziemy się czegoś nowego uczyć. Ta forma jest często ważniejsza niż treść- przyznał Buła.

Zaplanowane przedsięwzięcia są bardzo zróżnicowane kosztowo a także zasięgiem oddziaływania. Najniższa kwotę  – 7 tysięcy, otrzymało Stowarzyszenie Kreatywnej Edukacji działające w Gosławicach, prowadzące Zespół Szkolno-Przedszkolny.  – Kupimy bardzo ładne kosze do sortowania śmieci, zorganizujemy warsztaty ekologiczne dla naszych uczniów i uczestniczyć będziemy w akcji „Sprzątanie świata” – informuje prezeska zarządu Martina Osuchowski.

O niewiele większą kwotę (10 tysięcy) wnioskowała Elżbieta Pisula-Bieniecka, prezeska stowarzyszenia „Akces ” z Ozimka. – Chcemy zorganizować międzyszkolny festiwal ekologiczny – informuje. Jak znamy to stowarzyszenie, wszystko zostanie wykonane śpiewająco.

Najpoważniejszym beneficjentem jest Aglomeracja Opolska. Otrzyma aż 200 tysięcy złotych.  Dyrektor jej biura, Piotr Dancewicz podkreśla, że stowarzyszenie obejmuje swoim zasięgiem aż 20 gmin. – A więc pula spora, ale też sporo zadań i sporo korzyści w związku z realizacją tego projektu. Będą to tożsame działania na terenie tych 20 samorządów, skierowane do dzieci i młodzieży, ale i do osób starszych, bo dialog międzypokoleniowy jest bardzo skuteczny w promowaniu takich odpowiedzialnych zachowań, związanych ze zdrowym podejściem do środowiska naturalnego – mówi.

– Sześć odrębnych projektów w sześciu gminach zrealizuje stowarzyszenie Poztywni z Nysy – informuje prezes, Piotr Tarapata.  Projekty obejmą gminy powiatów nyskiego i brzeskiego. Będziemy realizować je w myśl zasady „czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Dlatego nasza oferta skierowana jest do dzieci ze szkól podstawowych. Nasz pomysł na rady na odpady to cykl eventów, podczas których poprzez zabawę będziemy edukować dzieci, jak dbać o środowisko . Będą  gry, konkursy, zabawy, ale także gra terenowa, konkurs plastyczny czy pogadanki z ciekawymi ludźmi.

Do osób korzystających z Internetu chce trafić Fundacja GEKO – Wyprodukujemy materiały multimedialne, do wszystkich za pośrednictwem tradycyjnych mediów poprzez materiały prasowe, a wreszcie będziemy też organizować spotkania bezpośrednie ze specjalistami, którzy odpowiedzą na wszystkie wątpliwości – informuje Bartosz Berezowski.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.