By ograniczyć możliwość zarażenia się radnych wzajemnie koronawirusem, nawet catering, który zwykle przygotowywany jest na sesję sejmiku województwa opolskiego, zaserwowano w torebkach – dla każdego osobno. 

Według raportu przedstawionego przez Annę Matejuk z Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego na temat występowania chorób zakaźnych w regionie, w ubiegłym roku mieliśmy spadek zachorowań na grypę . – W województwie opolskim obecnie jest małe zainteresowanie szczepionką przeciwko grypie – mówiła. Zwróciła także uwagę, , że lawinowo wzrasta liczba rodziców, którzy nie szczepią  dzieci. – Od początku epidemii zarejestrowaliśmy 2289 zakażeń. Obecnie mamy 550 osób aktywnie chorych na COVID-19, 79 zmarło – zaznaczyła (mamy już 80 ofiar). Obecnie w województwie działają cztery karetki tzw. wymazowe. Laboratorium wykonało do tej pory 20 tysięcy testów. – W 13 szkołach i 2 przedszkolach mamy zakażone dzieci – informowała Matejuk

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Maciej Kalski mówiąc o bezrobociu przyznał, że odnotowaliśmy jego wzrost wynikający według niego z  powrotów mieszkańców Opolszczyzny z zagranicy i utraty pracy przez osoby które miały umowy na czas określony. – Nie przedłużono im umów o pracę – wyjaśniał Maciej Kalski.

Wykonanie budżetu województwa za I półrocze 2020 r. przedstawił Skarbnik województwa Stanisław Mazur. Podkreślił, że obecnie nie ma problemów z wydatkami w regionie. – Największy wpływ na to miały pieniądze z Unii Europejskiej. Jest to największy udział w dochodach i wynosi ponad 120 milionów złotych. Bardzo dobrze wykorzystaliśmy subwencje oraz zrealizowaliśmy wzorowo dochody własne – zaznaczał w trakcie sesji. W zakresie wpływu pandemii na budżet samorząd województwa m.in. przygotował szeroki program pomocowy Opolskie Przeciw Covid-19.

Zdaniem wicemarszałka Szymona Ogłazy budżet województwa nie ucierpiał zanadto przez epidemię.

– Sytuacja związana z pandemią odbiła się na funkcjonowaniu sześciu naszych instytucji kultury- przyznał Mazur – Mają one jednak  zapewnione finansowanie. Nieco inna sytuacja jest w przypadku Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, który odnotował straty. WORD musiał wykorzystać  oszczędności wypracowane w ostatnich latach

Radni województwa opolskiego pozytywnie zagłosowali w sprawie udzielenia pomocy finansowej gminom:  Głuchołazy i Nysa. – byliśmy przekonani, że te dotacje poprą wszyscy radni – skomentował wicemarszałek Roman Kolek.

– Czym innym była dotacja dla gminy Reńska Wieś w wysokości dwustu tysięcy – zauważył wicemarszałek Antoni Konopka. – Pomoc finansowa dla Nysy, Głuchołaz  w wysokości 100 000 złotych związana jest z usuwaniem skutków ulewnych opadów deszczu. Gmina Reńska Wieś otrzyma pomoc w związku z przebudową ulicy Pawłowickiej i Kozielskiej w Reńskiej Wsi – mówił Konopka.

-Ta dotacja jest efektem wcześniejszej dżentelmeńskiej umowy, która zawarliśmy z władzami Reńskiej Wsi, gdy przejmowała od nas drogę wojewódzką – przyznał Szymon Ogłaza.

Na życzenie radych województwa opolskiego w trakcie posiedzeń prezentowane są jednostki kultury, które działają na terenie regionu. Pierwsza prezentacja została przedstawiona przez dyrektora Muzeum Wsi Opolskiego Jarosława Gałęzę. Zaznaczył on, że w dobie COVID-19 spadła o ponad połowę liczba odwiedzających muzeum w Opolu Bierkowicach. Przedstawił historię powstania muzeum, zakres działalności, statystyki i charakter organizowanych wystaw i wydarzeń oraz mówił o przyszłości edukacyjnej i ekspozycyjnej. – Obchodzimy 50-lecie otwarcia muzeum dla zwiedzających. Dziś ekspozycja Dział Architektury Ludowej liczy 50 obiektów ekspozycyjnych na terenie muzeum. Na odbudowę czekają kolejne 4 obiekty, jeden przeznaczony jest do rekonstrukcji i jeden do przeniesienia – mówił Jarosław Gałęza. Dyrektor odebrał też gratulacje związane z jubileuszem swojej pracy.

Sesja sejmiku ze zindywidualizowanym cateringiem i zgodnymi głosowaniami

 

Korzystając z okazji Antoni Konopka zaprosił wszystkich na jutrzejszy finał konkursu Piękna Wieś Opolska, na godzinę 16.00, do Kadłuba.

Sesja sejmiku ze zindywidualizowanym cateringiem i zgodnymi głosowaniami

Fot. kapitan

 

 

 

 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.