Trendy rozwojowe w obszarze technologii i innowacji były tematem konferencji zorganizowanej przez  PKO Bank Polski z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Przedsiębiorcy słuchali zdając sobie sprawę, że to wszystko wróżenie z fusów. Czy pomoże im to w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych? Na pewno poznali ofertę PKO BP.

Zdaniem głównego ekonomisty PKO Banku Polskiego Kamila Pastora nie grozi nam bezrobocie, ceny paliw już nie wzrosną – a i wojna na Ukrainie nam nie straszna.

– Stopa bezrobocia nie wzrośnie w związku ze spowolnieniem gospodarczym, bo nie pozwolą na to czynniki demograficzne – mówił nam Kamil Pastor. Przyznał, że możemy się spodziewać obniżenia dynamiki wzrostu płac. – Nie znaczy to jednak, ze płace przestaną rosnąć, ale będą rosnąć wolniej – zaznaczył. – Wzrost cen paliw swoją górkę ma już za sobą. W bieżącym roku będziemy mieli do czynienia ze stabilizacją tych cen albo z ich spadkami – tak przynajmniej wynika z kontraktów na rynkach finansowych – rozwiewał obawy Pastor.

Jego zdaniem  ceny paliw będą w tym roku obniżać inflację a nie ją podbijać – co miało miejsce w 2022 roku. – To jest optymizm po relatywnie ciężkim roku 2022 i początku tego roku. Jesteśmy zakotwiczeni na bardzo niskich, pesymistycznych oczekiwaniach, ale wydaje się, że ten dołek obaw mamy już za sobą – mówił.

Także wojna na Ukrainie – o ile nie dojdzie do jakichś gigantycznych przełomów w rodzaju upadku Ukrainy czy rozpadu Rosji – od strony gospodarczej nie będzie mieć konsekwencji dla Europy i Polski. – Paradoksalnie: ze względu na geopolitykę USA, Polska stałaby się krajem przyfrontowym, do którego napływałyby nowe zlecenia, nowe fabryki – uważa Kamil Pastor, główny ekonomista PKO Banku Polskiego.

– Konferencję zorganizowaliśmy wspólnie z PKO Bankiem Polskim ponieważ przedsiębiorcy potrzebują informacji o możliwości finansowania swoich projektów rozwojowych – informował Dariusz Mazurczak, zastępca dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. – Jesteśmy u progu nowej perspektywy unijnej 2021-2027. Dzisiaj właśnie w Warszawie oficjalnie otwiera się ona Zamku Królewskim.

Konferencja była także okazją do zaprezentowania przedsiębiorcom usług świadczonych przez PKO Bank Polski. Samorząd województwa łączy siły z wszystkimi instytucjami działającymi na rzecz gospodarki i zaprezentował swoją ofertę, która wynika z funduszy europejskiej w nowej perspektywie dla przedsiębiorców z województwa opolskiego.

– Łączymy wszyscy siły, wszyscy, którzy mogą zrobić coś dla gospodarki w tych trudnych czasach – mówił wicemarszałek Szymon Ogłaza.

Uczestnicy konferencji mieli również okazję przetestować zaprezentowane w Centrum Wystawienniczo Kongresowym samochody elektryczne, a także  zapoznać się z  perspektywami rozwoju elektromobilności.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.