Śląscy Samorządowcy Łukasza Jastrzembskiego walczą o uznanie śląskiego za język regionalny. Mają szanse.

Premier Donald Tusk poinformował, przedstawiającej założenia budżetu państwa na przyszły rok, że znajdą się w nim środki na naukę języka śląskiego. – Jak państwo wiecie, jesteśmy w trakcie tej inicjatywy, żeby nadać rangę języka śląskiego zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców śląska. Są na to także środki. Nie są to duże środki, ale symboliczne – zapowiedział.

– Jako Śląscy Samorządowcy cieszymy się z wczorajszej zapowiedzi premiera Donalda Tuska dotyczącej przeznaczenia środków na upowszechnianie ślōnskij godki – piszą w swym stanowisku Śląscy Samorządowcy Łukasza Jastrzembskiego. – Jako środowisko polityczne reprezentujące ludzi, dla których znajomość historii, tożsamości i dziedzictwa regionalnego stanowią podstawową wartość wyróżniających regiony śląskie, w tym województwo opolskie, spośród innych regionów w Polsce uważamy, że jest to fundamentalny element w ochronie naszego dziedzictwa regionalnego.

Śląscy Samorządowcy proszą aby do prac legislacyjnych dotyczących tej kwestii dołączyć ich przedstawicieli. Mają oni duże doświadczenie w problematyce języków mniejszościowych i regionalnych oraz używają tych języków na co dzień.

– Przy tej okazji apelujemy również o realizację zapowiedzi przedstawicieli obecnej większości parlamentarnej, co do cofnięcia haniebnej dyskryminacji tysięcy naszych dzieci, które poprzedni rząd Zjednoczonej Prawicy pozbawił możliwości nauki języka niemieckiego w takim samym zakresie w jakim korzystają z tego inne mniejszości narodowe i etniczne w Polsce – piszą dalej w swym stanowisku.

Przy okazji informują, że start w wyborach ze wspólnego bloku Śląskich Samorządowców zadeklarowało już kilkunastu samorządowców. Proces organizacji trwa. Biuro Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego i Śląskich Samorządowców mieści się w Leśnicy. Skontaktować można się pisząc na adres poczty elektronicznej: biuro@slascysamorzadowcy.pl lub telefonicznie pod numerem 77 463 98 21.

Zdaniem specjalistów nauka śląskiego w szkołach mogłaby ruszyć w 2025 roku. Żeby tak się stało, na start trzeba 2 mln złotych. To baza niezbędna do przygotowania programu nauczania, podręczników czy wyszkolenia nauczycieli, które może być prowadzone przez ośrodek metodyczny lub w formie rocznych studiów podyplomowych na Uniwersytecie Śląskim. Do tego konieczne jest by śląski został uznany za język regionalny a to wymaga zmian w Ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

Ślązacy od dwudziestu lat dopominają się o to, by śląski był językiem regionalnym i by zostali uznani za mniejszość etniczną. To da Ślązakom większe narzędzia ochrony swojej tradycji, kultury i tożsamości.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.