Mogliśmy już  nocować w hotelach, iść na zakupy do galerii czy odwiedzić muzeum. Od soboty 15 maja możemy m.in. zjeść w restauracyjnych ogródkach i pójść do kina na świeżym powietrzu.

Zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze. Co jeszcze się zmieni?

Transport zbiorowy

  • 100 proc. liczby miejsc siedzących lub
  • 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych)

Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu)

  • dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika)

Kultura – kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu

  • maks. 50-procentowe obłożenie

Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu

  • z zachowaniem reżimu sanitarnego

Edukacja – szkoły podstawowe i średnie

  • nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych
  • nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich
  • reżim sanitarny m.in. wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy

Sport

  • obiekty sportowe na świeżym powietrzu – maks. 25 proc. publiczności
  • zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi – limit 150 osób

Od poniedziałku rusza rejestracja 16 i 17-latków na szczepienia

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19 od niedzieli będzie dostępny na stronie gov.pl. Rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia rozpocznie się od 17 maja 2021 r.

– W poniedziałek rusza rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 16-17 lat mówi wiceminister zdrowia Anna Goławska. – Przed wizytą w punkcie szczepień trzeba wypełnić „ Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19”. Będzie go można pobrać od niedzieli ze strony https://www.gov.pl/web/szczepimysie/materialy-informacyjne-dla-szpitali-i-pacjentow-dotyczace-szczepien-przeciw-covid-19. Zachęcamy do wcześniejszego pobrania formularza i podpisania go przez opiekuna prawnego. Oczywiście, jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, to otrzyma go do wypełnienia w Punkcie Szczepień. Wówczas osoba niepełnoletnia będzie musiała przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na udzielenia świadczenia.

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19 wypełniany jest w przypadku szczepienia osoby, która w dniu szczepienia nie ukończyła 18 r.ż. Wypełnia go osoba szczepiona wraz z opiekunem prawnym.

Wersja kwestionariusza dla osób niepełnoletnich  zawiera uzupełnienie o zgodę opiekuna ustawowego na szczepienie osoby niepełnoletniej. W przypadku szczepienia osoby, która ukończyła 16 r.ż. wymagany na kwestionariuszu jest również podpis wyrażający zgodę na wykonanie szczepienia przeciw COVID-19.

Odpowiedzi na pytania z kwestionariusza pozwolą personelowi kwalifikującemu do szczepienia zdecydować, czy danej osoby można wykonać szczepienie przeciw COVID-19. Odpowiedzi będą wykorzystane w czasie kwalifikacji do szczepienia. Osoba kwalifikująca może zadać dodatkowe pytania. W przypadku niejasności, należy poprosić o wyjaśnienie pracownika medycznego kwalifikującego lub realizującego szczepienie.

Od 17 maja, gdy rozpocznie się rejestracja nastolatków powyżej 16 roku życia, wszystkie osoby z odpowiednich roczników będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie do szczepienia.

E-skierowanie otrzymają wszystkie osoby, które ukończyły 16 r.ż. w przypadku osób, które ukończą ten wiek w 2021 r. E-skierowania będą wystawiane po fakcie ukończenia 16 r.ż. w odstępach tygodniowych.

Obecnie tylko szczepionka Comirnaty firmy Pfizer została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych. Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, nazywanego białkiem S, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19. Szczepionka działa poprzez przygotowanie organizmu do obrony przed wirusem SARS-CoV-2.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.