Marszałek Województwa Opolskiego zaprasza do zgłaszania kandydatów do tego tytułu. Znasz osobę, która bezinteresownie pomaga innym w czasie epidemii? A może kogoś, kto od lat udziela się społecznie, wspierając najbardziej potrzebujących i aktywizując społeczności lokalne?  Należy im się nasze uznanie.

Pokazywanie aktywności osób i stojących za nimi organizacji w podejmowaniu różnych społecznych wyzwań, nagłaśnianie przykładów obywatelskich postaw i brania spraw we własne ręce, bez oglądania się na pomoc instytucjonalną, przedstawienie cichych i głośnych bohaterów społecznego zaangażowania, pomysłodawców i organizatorów oddolnych działań, akcji społecznych, ludzi rozwiązujących problemy, które są ignorowane latami – to zadanie jakie stawiają sobie organizatorzy konkursu. Pandemia szczególnie pokazała, jak niewiarygodnie ważne są osoby mające gen społecznikowski, aktywne, pełne pasji i odwagi.

„Społecznik Roku” musi być pełnoletnim mieszkańcem województwa opolskiego, który działa nieodpłatnie na rzecz innych osób oraz swojego otoczenia, działa od lat z dużym zaangażowaniem na rzecz zmian, na których zyskuje środowisko lokalne i walczy skutecznie  z problemami społecznymi, podejmuje inicjatywę poprzez realizację oddolnych działań, akcji oraz przedsięwzięć społecznych.

– Prawdziwy społecznik to ktoś aktywny, znający swoje środowisko i działający na rzecz drugiego człowieka – mówi Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO. – Robi to z potrzeby serca, pomaga i wspiera innych ludzi nie czekając na to, az o to wsparcie poproszą.

– Nagradzanie społeczników daje ogromną satysfakcję, tym bardziej po tak niedobrym roku – stwierdził wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

– Nagrody za społecznictwo dla naszych superbohaterów są po to abyśmy mogli im w jakiś sposób podziękować – dodała wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. – Abyśmy mogli powiedzieć innym mieszkańcom, że osoby, które angażują się na rzecz swoich małych wspólnot są nam potrzebne. Dzięki nim nasze społeczeństwo staje się wspólnotą, która łączy troska o nasz rozwój, troska o każdego człowieka, troska o to aby nam się żyło lepiej.

Kandydatów do zaszczytnego tytułu „Społecznik Roku Województwa Opolskiego 2020 mogą zgłaszać: organizacje pozarządowe, instytucje oraz pełnoletnie osoby fizyczne (pod warunkiem dołączenia rekomendacji organizacji pozarządowej, instytucji lub nieformalnej grupy osób).

Zgłoszeni kandydaci będą oceniani przez Kapitułę, wg następujących kryteriów:

– czas i zasięg działania (min. 5 lat działalności społecznej na terenie województwa opolskiego),
– praca społeczna bez wynagrodzenia,
– zaangażowanie oraz skuteczność działania,
– współpraca i angażowanie innych ludzi,
– wartość postawy jako wzoru do naśladowania.

Wnioski zgłoszeniowe wraz z Regulaminem dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego www.opolskie.pl, portalu internetowym organizacji pozarządowych oraz w Biurze Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Wypełniony wniosek zgłoszeniowy wraz z załącznikami należy składać w siedzibie Organizatora osobiście lub przesłać za pośrednictwem platformy ePUAP na adres: /q877fxtk55/SkrytkaESP lub przesłać listownie na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, ul. Piastowska 14, 45-082 Opole, z dopiskiem na kopercie: „Społecznik  Roku Województwa Opolskiego 2020” w terminie  do dnia 9 września  2021 r. O zachowaniu terminu decyduje data nadania. Zgłoszenia wraz z załącznikami, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane.

Warunkiem bezwzględnym skutecznego zgłoszenia kandydatki/kandydata do Konkursu jest uzyskanie od niej/niego zgody na zgłoszenie do udziału w Konkursie wraz z podpisanym oświadczeniem o wyrażeniu zgody na wykorzystywanie danych osobowych kandydatki/kandydata.

„Społecznik Roku Województwa Opolskiego 2020”

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.