Tegoroczna impreza był okazalsza niż zwykle – wiadomo: jubileusz. I ciekawostka: na tym przeglądzie zawsze wygrywają wszyscy.

Mowa o 20. Przeglądzie Zespołów Artystycznych z Domów Pomocy Społecznej z naszego województwa. Organizatorem jest prowadzony przez Powiat Opolski DPS w Prószkowie, przy wsparciu OKiS PRÓSZKÓW. Było kilkanaście zespołów. Ponad setka uczestników. I spotkanie integracyjne po występach. Podczas przeglądu gościnie wystąpili uczniowie i przedszkolaki z Gminy Prószków.

– Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się przygotować z podopiecznymi program, przyjechać i sprawdzić, czy nam się uda – mówi Krzysztof Zabłocki, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gierałcicach. – No i jesteśmy zadowoleni. Przyjęto nas bardzo pozytywnie. W ogóle atmosfera imprezy jest bardzo miła, bo poniekąd jesteśmy wszyscy z tego samego środowiska, wszyscy się znają, nie ma takiego parcia, a twórczość podopiecznych napawa optymizmem. To oczywiście już na etapie przygotowań jest swojego rodzaju terapią dla wychowanków. Przejawy twórczości artystycznej podopiecznych DPS-ów są ich naturalną potrzebą, a terapeuci potrafią wyzwolić u nich taką energię, że powstają dzieła artystyczne. To jest proces, są przecież próby, na których oni się bawią a jednocześnie na koniec dostają brawa – czyli widzą efekt.

.- Było jak zwykle radośnie dla wszystkich zaproszonych tego jubileuszowego, dwudziestego już przecież przeglądu – mówi Katarzyna Ścipień, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie, organizatorka imprezy. – Zaprosiliśmy 10 różnego typu DPS-ów z całego województwa. Były to zatem i osoby w podeszłym wieku i niepełnosprawne intelektualnie, ale też przewlekle psychicznie chore. Programy przez nich przygotowane były bardzo różnorodne tematycznie, od choreograficznych po recytatorskie.

Jak zapewnia dyrektorka wszyscy świetnie się bawili, sala była wypełniona do ostatniego miejsca.

Organizacja takiego przeglądu to dla DPS-u poważne przedsięwzięcie. – Liczymy każdy grosz a każde takie działanie kosztuje, ale radzimy sobie – dodaje.

Finansowo organizację przeglądu wsparł jak zwykle Powiat Opolski, który jest organem prowadzącym prószkowskieiej placówki. Pomogli także sponsorzy. – W tym roku udało się również zdobyć dofinansowanie w konkursie grantowym fundacji ORLEN i łatwiej było niż zwykle pospinać wszystko finansowo tak, by jubileusz odbył się hucznie – śmieje się Katarzyna Ścipień i zapewnia, że impreza będzie kontynuowana w latach przyszłych. – Liczę na to, że będzie się cieszyła w dalszym ciągu popularnością i zainteresowaniem.

Występom, jak co roku, przyglądał się, oklaskiwał, gratulował i rozdawał upominki wykonawcom starosta opolski Henryk Lakwa.

Spotkali się po raz dwudziesty – to dość niezwykłe spotkanie

Fot. Monika Kluf

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.