W poniedziałek (13 listopada) o godz. 17.00, zapraszamy na spotkanie ze Zbigniewem Rokitą – dziennikarzem, reporterem, laureatem Nagrody Literackiej NIKE. 

Spotkanie poprowadzi profesor Uniwersytetu Opolskiego, dr hab. Marek Białokur.

Zbigniew Rokita – dziennikarz, reporter, laureat Nagrody Literackiej NIKE za reportaż „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” – będzie ponownie gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Pretekstem do spotkania jest jego najnowsza książka, „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”.

Tym razem Rokita opuszcza rodzinny Górny Śląsk i udaje się na zachód, a oś jego podróży wyznacza Odra. To tu, na ziemiach odzyskanych, miał miejsce jeden z najbardziej spektakularnych eksperymentów demograficznych XX wieku – przekształcenie Niemiec w Polskę poprzez wysiedlenie Niemców i relokację Polaków z Kresów Wschodnich.  Snując się ulicami poniemieckich miast autor zaprasza nas w historyczną podróż po terenach, które tak bardzo różnią się od reszty Polski, że jego zdaniem zasługują na odrębną, należną krainom nazwę – Odrzania.

Spotkanie realizowane jest w ramach wniosku „Spotkania z historią”,dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze