Bycie odznaczanym, to dla Józefa Swaczyny właściwie nic nowego. Jednak to wyróżnienie ma dla niego znaczenie szczególne.

Za swoje liczne zasługi otrzymał wiele odznaczeń regionalnych i krajowych, w tym: z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego otrzymał „Złoty Krzyż Zasługi”. Jest posiadaczem najwyższego wyróżnienia samorządowego „Nagrody im. Grzegorza Palki”, którą przyznano mu za zaangażowanie w rozwój samorządności w Polsce, medalu Zasłużony dla Województwa Opolskiego i „Srebrnego Lauru Umiejętności i Kompetencji”. W 2014 roku otrzymał nagrodę „Opolski Super Lider” od Marszałka Województwa Opolskiego, a dwa lata później nagrodę „Mosty Dialogu” jako przewodniczący Śląskiego Związku Samorządowego.

Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec ma dla Swaczyny znaczenie szczególne dlatego, że zostało przyznane przez prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera.

– Pan Swaczyna bardzo angażował się w obszary niemieckiego języka. To jest bardzo ważne we wspólnej Europie i to jest  najważniejszy cel też dla naszego prezydenta – powiedział Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu, który w imieniu prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera dekorował Swaczynę. Konsul zwrócił także uwagę, że angażując się w ten sposób Swaczyna działa nie tylko na rzecz mniejszości niemieckiej ale na rzecz całego regionu.

A oto relacja filmowa z wydarzenia:

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.