Kolejka po obiady na wynos ustawiła się natychmiast. Od dzisiaj dobrzeńska „Stołówka” zaczęła serwować śniadania i obiady. Jest pysznie i niedrogo. I otoczenie wysmakowane…

O „Stołówce” pisaliśmy:

Magda Gessler nie będzie tu potrzebna…

– To już jest ostateczne otwarcie naszej stołówki, bo było ich wcześniej kilka – śmiejąc się zapewnił Piotr Jonek, zastępca wójta gminy Dobrzeń Wielki. – Od zakończenia robót budowlanych czyli od początku kwietnia trwało załatwianie wszystkich formalności, tak, żeby gmina mogła legalnie użytkować ten obiekt – straż pożarna, SANEPID, powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego… I od tej chwili stołówka już legalnie działania i oficjalnie przekazujemy obiekt firmie PROWOD, która będzie go prowadzić.

Piotr Jonek ma nadzieję, że do września, kiedy to stołówka zacznie wydawać obiady dla szkół i przedszkoli wszystkie procesy zachodzące wewnątrz okrzepną, pracownicy się dotrą i stołówka z powodzeniem spełni swoją rolę.

– Powstanie „Stołówki” ma swoje źródło w chęci zaspokojenia potrzeb oświatowych, ponieważ w dotychczasowych lokalizacjach mieliśmy – w szkołach czy przedszkolach – coraz więcej problemów z zapewnieniem odpowiednich warunków sanitarnych i socjalnych dla pracowników – przyznał Jonek. – Postanowiliśmy wybudować stołówkę centralną, która będzie gotowała smacznie, zdrowo, i dzieci będą chętnie jadły obiady w szkołach – do których będziemy je dostarczać.

„Stołówka” będzie prowadziła także działalność typowo komercyjną. Każdy – nie tylko mieszkańcy Dobrzenia, będzie mógł wejść i zjeść smaczne i zdrowe śniadanie, czy obiad.

Władze pomyślały także o osobach uboższych, wymagających wsparcia.  – Będziemy do tych ludzi docierać i oferować im nasz posiłki – zapewniła Elwira Szpajcher, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Będziemy docierać do osób niesamodzielnych, starszych i długotrwale chorych. Będziemy dowozić im posiłki w ramach projektu Nie-Sami-Dzielni we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej.  Marszałkowski Kurier Społeczny będzie nieodpłatnie dowoził posiłki na terenie gminy Dobrzeń Wielki. Będziemy także współpracować ze „Stołówką w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”, ponieważ w zasobach GOPS dożywiamy dzieci i dalej będziemy to robić, ale dożywiamy także osoby starsze. Osobom mieszczącym się w kryterium dochodowym będziemy wydawać posiłki. Z tego programu korzystają u na 33 rodziny.

Jak poinformowała Elwira Szpajcher – we współpracy ze „Stołówką” wypracowano autorski program GOPS: „Od mieszkańca do mieszkańca”. Każdy mieszkaniec i każdy klient będzie mógł kupić dla kogoś voucher i go wspomóc. – Ten program ruszy od lipca,  a bezpośrednią pieczę nad voucherami będą sprawować pracownicy ośrodka opieki społecznej. Zapraszamy do tej akcji mieszkańców, ale także firmy lokalne, które mogą kupić vouchery dla osób potrzebujących.

Od początku roku szkolnego stołówka będzie serwowała posiłki dla wszystkich szkól i przedszkoli w gminie. -Jesteśmy przygotowani na 1500 obiadów dziennie – informowała menadżerka  „Stołówki” Aldona Głód.  Zapewniła, że będą podawane tak jak zażyczyli sobie tego pomysłodawcy stołówki. – Ciepłe posiłki bez plastików i hermetycznych opakowań.

– Gastronomia to dla spółki PROWOD to zupełnie nowa forma działalności, jednak podjęliśmy się jej z zapałem i radością – zapewniał prezes Tomasz Sołtys. Z jego słów wynika, że menu będzie profesjonalne, śląskie, ale urozmaicone. Dla niejedzących mięsa będą ryby, pierogi ze szpinakiem (podobno rewelacyjne), czy kotlety z brokułów. – Koszt zestawu obiadowego wynosi 32,80 . Od lipca zaczniemy wydawać abonamenty i przy zakupie przynajmniej dziesięciu obiadów obniżamy cenę o 10% .

Sołtys prowadzi rozmowy z bankiem żywności, by móc wydawać darmowe obiady potrzebującym ale nie mieszczącym się w widełkach opieki społecznej.  – Wiemy, że do sukcesu wszystko musi być smaczne i zapewniam, że nie będziemy używać do produkcji naszych obiadów – a także innych posiłków, żadnych gotowych półproduktów. Wszystko będzie dziełem naszych kucharzy.

Piotr Jonek jest przekonany, że „Stołówka” okaże się zarówno komercyjnym jak i społecznym i ekonomicznym  sukcesem.  – Sukces budowlany już widać – powstał na mapie Dobrzenia nowoczesny, piękny, funkcjonalny obiekt. Reszta jest uzależniona od tego, czy będzie smacznie i w miarę tanio – w rozsądnych cenach. Jestem przekonany, że  kadra, którą pan prezes skompletował jest gwarantem powodzenia – mówił.

Fot. Melonik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.