Adam Szłapka zaapelował do Opolan o udział w Obywatelskiej Kontroli Wyborów a Witold Zembaczyński do prezesa PiS o odwołanie ministra Czarnka z funkcji opiekuna struktur tej partii na Opolszczyźnie.

Przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka stwierdził na konferencji prasowej w Opolu, że ostatnie wybory były w Polsce wolne, ale nieuczciwe. – To jeden z najważniejszych  tematów, które dziś interesują ludzi – mówił. – To co się w Polsce dzieje jest odpływaniem od zasad demokratycznych. Ludzie się boją dysproporcji sił między rządzącymi a opozycją, wykorzystywania olbrzymich środków finansowych – 2,7 miliarda złotych na telewizję publiczną. Samo wynagrodzenie prezesa Kurskiego wynosiło 100 tysięcy miesięcznie.

Chodzi także o wykorzystywanie do celów partyjnych i wyborczych spółek skarbu państwa i ministerstw. Szłapka poinformował, że nowoczesna włączyła się Obywatelską Kontrolę Wyborów. – To jest projekt, który zrzesza wszystkie partie opozycyjne a jest koordynowany przez Komitet Obrony Demokracji. Koordynatorem w Nowoczesnej będzie Witold Zembaczyński – mówił Szłapka.

Poseł Witold Zembaczyński nawiązał do kolejnej gigantycznej afery jaką podczas kontroli w ministerstwie kierowanym przez Czarnka wykryła posłanka Katarzyna Lubnauer. – Zwracamy się do Jarosława Kaczyńskiego jako prezesa partii  o odwołanie ministra Czarnka z funkcji opiekuna województwa opolskiego – apelował poseł. –  Mamy wątpliwości czy ten patron, już skompromitowany, będzie w stanie upilnować struktury PiS i Solidarnej Polski w kontekście zamieszania między innymi Małgorzaty Wilkos, Patryka Jakiego i Janusza Kowalskiego w aferę „Ex bono”.

Zembaczyński zapowiedział, że jednym z pierwszych działań po wyborach będzie wprowadzenie rzetelnych zasad dzielenia pieniędzy publicznych.

Dodajmy:

Obywatelska Kontrola Wyborów to projekt jednoczący wszystkie partie opozycyjne, koordynowany przez Komitet Obrony Demokracji. To obywatelska akcja obrony demokratycznych wyborów przed możliwością oszustw czy manipulacji.
Właśnie obserwujemy próby ingerencji rządzących w system wyborczy – mającej obniżyć jego niezależność od polityków i transparentność – trzeba więc zachować szczególną czujność i uwagę.
– Jako świadomi i aktywni obywatele możemy zweryfikować sposób przeprowadzenia i wyniki wyborów, niezależnie od oficjalnego, państwowego systemu wyborczego. Komitet Obrony Demokracji ma odpowiednie doświadczenie, sprawdzony system informatyczny i zaangażowany zespół wolontariuszy – mówi Małgorzata Besz-Janicka, szefowa opolskiego KOD. – Współpracujemy w tym projekcie z całą opozycją prodemokratyczną.
Będziemy w każdej komisji obwodowej, patrząc na ręce urzędnikom wyborczym. Jednak do tego potrzebujemy tysięcy wolontariuszy w całym kraju. Każda pełnoletnia osoba, dla której ważna jest demokracja i wolne wybory, może do nas dołączyć.
– Dlatego, właśnie teraz – potrzebujemy Twojego zaangażowania! Możesz uczestniczyć w projekcie OKW jako niezależny obserwator społeczny, możesz też dołączyć jako mąż zaufania lub członek komisji swojej ulubionej partii. Otrzymasz odpowiednie przeszkolenie.
Wszystkie informacje i linki do rejestracji w bazie OKW znajdziesz na naszej stronie okw.info.pl.
.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.