Termomodernizacja lodowiska „Toropol” oraz Liceum Ogólnokształcącego nr 9 w Opolu będzie możliwa dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego z funduszy unijnych REACT-EU. Dofinansowanie wyniesie prawie 6 milionów złotych. Umowa z Miastem Opole już została podpisana.

Termomodernizacja TOROPOLU przesądzona. Pomoże samorząd województwa

– To kolejny element wsparcia samorządu województwa dla Opola – mówił na konferencji prasowej przed opolskim lodowiskiem wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. Lodowisko „Toropol”, choć oblegane i bardzo popularne wśród mieszkańców, wyglądem przypomina czasy PRL-u. To właśnie z uwagi na stan obiektu zdecydowano o wsparciu jego termomodernizacji z unijnych funduszy, będących w gestii samorządu województwa. Jak mówił wicemarszałek, dofinansowanie unijne jest wynikiem prośby, z jaką władze miasta zwróciły się do władz regionu. – Kilka miesięcy temu mówiliśmy o tym, że ten obiekt, jeden z najważniejszych obiektów sportowych w Opolu, może być zmodernizowany dzięki pomocy samorządu województwa. Dziś ta umowa z miastem jest podpisana – mówił Zbigniew Kubalańca i dodaje, że będzie to kompleksowa termomodernizacja, łącznie z wymianą stolarki, ogrzewania i z fotowoltaiką. Pieniądze – niemal 6 milionów złotych – pochodzą ze specjalnego programu REACT-EU, który zasilił Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz Europejski Fundusz Społeczny w ramach przeciwdziałania skutkom pandemii. Z puli tych pieniędzy miasto przeprowadzi także termomodernizację Liceum Ogólnokształcącego nr 9. Prace powinny zostać zakończone do końca 2023 roku.

Wicemarszałek dodał, że nie jest to jedyna pomoc samorządu województwa dla Opola w sferze sportu. – Prezydent zwrócił się z prośbą o przekazanie środków na modernizację pływalni „Wodna Nuta”, dziś kwota 350 tysięcy jest w naszym budżecie na ten cel zapisana. Jest też przewidziana kwota na przygotowanie dokumentacji projektowej nowej hali lekkoatletycznej, obiektu sportowego, jakiego w Opolu jeszcze nie ma – poinformował Zbigniew Kubalańca i dodał, że opolscy radni województwa zawsze chętnie włączają się we wszelkie inicjatywy, dotyczące inwestycji, zwłaszcza w sferze sportu, które do władz regionu kieruje prezydent miasta.

Termomodernizacja TOROPOLU przesądzona. Pomoże samorząd województwa

Janusz Trzepizur, radny województwa opolskiego podkreślił, że miasto ma już wiele wyremontowanych, bądź nowych obiektów sportowych. – A „Toropol” to historyczne miejsce. Jedyne kryte lodowisko w mieście, a korzystają z niego zarówno mieszkańcy Opola, jak i całego województwa. Powódź z 1997 roku zniszczyła ten obiekt w znacznym stopniu, wtedy miał też miejsce duży remont. Dziś zauważamy konieczność prac przy elewacji. A obiektów sportowych, które czekają na swoją kolej, jest jeszcze wiele i mamy nadzieję, że z nowej perspektywy będzie je można wspierać – zaznacza Janusz Trzepizur.

Z kolei uczestniczący w konferencji radny Opola Tomasz Kaliszan wspomniał o synergii działań, jaką w tym przypadku proponuje urząd marszałkowski prezydentowi miasta. – Dziękujemy za tę pomoc. Jednym z efektów tego projektu będzie efekt ekologiczny, co też jest niezwykle ważne> Mamy nadzieję, ze po tej termomodernizacji Toropol będzie chlubą miasta Opola – dodał.

Wszyscy uczestnicy konferencji zapewnili, że w wyniku modernizacji TOROPOLU nie ucierpi rosnąca wokół lodowiska zieleń.

Janusz Trzepizór przypomniał także, że samorząd województwa czeka na decyzje konserwatora zabytków w sprawie budowy hali lekkoatletycznej  w campusie Politechniki Opolskiej. Ma być super nowoczesna na wzór wrocławskiej. – To obiekt bardzo potrzebny w naszym mieście – zaznaczył.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.