Aktywność Donalda Tuska na Opolszczyźnie nie ograniczyła się do elektryzującego Opolan wiecu. Jeżdżąc po kraju precyzyjnie punktuje wszystko to, co został popsute, zniszczone lub zaniedbane przez rząd PiS.

W Kędzierzynie-Koźlu zatrzymał się w renomowanym gabinecie kosmetycznym Elżbiety Kędzierskiej.

– Od wielu miesięcy mówimy, że jest coś bardzo niesprawiedliwego w systemie podatkowym, który obarcza zdecydowanie wyższym podatkiem VAT zakłady kosmetyczne, jak ten pani Elżbiety w porównaniu np. do zakładów fryzjerskich – mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej podczas briefingu w gabinecie Elżbiety Kędzierskiej. – Jesteśmy po konsultacjach z wysokimi urzędnikami europejskimi, którzy zajmują się tego typu problemami. Nie ma istotnych problemów do pokonania. Trzeba zmienić przede wszystkim polskie przepisy i to umożliwi obniżenie VAT do 8% dla tego typu placówek usługowych, zakładów kosmetycznych. Branża „beauty” od 2 lat dopomina się tej zmiany. To będzie jeden z naszych #100Konkretow w ciągu 100 pierwszych dni – zapewniał Tusk.

Elżbieta Kędzierska nie widzi powodów, dla których jej branża miałaby płacić wyższy podatek, a koszty ponoszone przez nią są ogromne. – Wszystkie ceny poszły do góry, a nasze pozostały prawie na tym samym poziomie bo nam jest mówić klientkom, że podrożało. Gabinet mam od 2006 roku. Znalazłam ostatnio przez przypadek nasze stare cenniki i ceny w porównaniu do podwyżek cen produktów niewiele się zmieniły – opowiadała. Zwróciła także uwagę na brak dotacji unijnych. – To się skończyło a to bardzo na pomogło – mówiła.

Tusk przypomniał, że coraz głośniej się mówi w Europie o tym, że jeżeli w Polsce nie nastąpi zmiana to dojdzie do tego, że będziemy pozbawieni nie tylko pieniędzy z KPO ale także funduszy strukturalnych. – PiS łamie wszystkie możliwe przepisy europejskie i przede wszystkim polskie konstytucyjne – chodzi o niezależne sądownictwo i przestrzeganie praworządności. Konsekwencje tej antyeuropejskiej polityki PiS są bardzo groźne – mówił. – Ja nie mam wątpliwości, że te wybory 15 października to będzie referendum – i nie mówię o tym szyderczym referendum pisowskim – czy jesteśmy dalej w Unii Europejskiej, czy pozwolimy na to, żeby PiS nas wyprowadził. Tylko gruntowna zmiana polityczna w Polsce może odblokować tę naszą jakże pozytywną przygodę europejską. To można stwierdzić na poziomie zakładu pani Elżbiety i właściwie na poziomie każdej polskie rodziny, miasta czy wsi. Gdy byliśmy szanowani w Europie zdobywaliśmy największe fundusze od Unii – podkreślał. – Stracimy gigantyczne pieniądze.

Wracając do branży „beauty”, która liczy około 30 tysięcy zakładów w Polsce: 8% VAT, ryczałtowa składka zdrowotna, możliwość urlopu dla drobnego przedsiębiorcy. – No też macie prawo do wypoczynku – mówił Tusk, przy wielkim aplauzie Kędzierskiej. Do tego jeszcze chorobowe, które od pierwszego dnia choroby będzie płacił ZUS. Wszystkie te rzeczy można znaleźć #100 konkretach na 100 dni.

Podczas briefingu w Borach Niemodlińskich, między Dzikowem a Smolarnią, Tusk mówił także o kolejnym punkcie na pierwsze 100 dni po wyborach: o wyłączeniu z wycinki drzew najcenniejszych przyrodniczo terenów w kraju, oraz o ograniczeniu eksportu drewna.

fot. melonik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.