Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w niedzielnej (20 sierpnia) sumie za parafian i pielgrzymów z okazji odpustu św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim. Mszę transmitowaliśmy na portalu Opowiecie.info.

O ile zeszłoroczna niedziela odpustowa była chłodniejsza niż ostatni sylwester, tak w tym roku podczas sumy było słonecznie, a temperatura sięgała blisko 30 stopni Celsjusza. Msza przyciągnęła kilka tysięcy wiernych, z czego ponad 1200 z nich przystąpiło do komunii. Uczestnicy mszy zajmowali miejsca wewnątrz zabytkowego kościółka, w ławkach przed nim i przy grobach bliskich. Niektórzy przynieśli nawet własne krzesełka polowe.

@opowiecie.info Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w niedzielnej (20 sierpnia) sumie za parafian i pielgrzymów z okazji odpustu św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim. Mszę transmitowaliśmy na portalu Opowiecie.info. #ŚwiętyRoch #Roch #odpust #kościół #religia #GminaDobrzeńWielki #DobrzeńWielki ♬ Epic Music(863502) – Draganov89

Suma była czwartą niedzielną mszą, która odbyła się „u Rocha”. Wcześniej wierni mogli przyjść na godz. 7.00, 8.15 i 9.30. Ostatnia tego dnia msza odbędzie się natomiast o godz. 17.00, po zaplanowanych na 16.00 nieszporach.

Odpust w Dobrzeniu Wielkim to jednak nie tylko jego sakralna część, czyli procesje, msze i nieszpory. To również takie świeckie elementy, jak chociażby stragany, przy których od wielu lat można kupować zabawki, ozdoby czy produkowane ręcznie cukierki odpustowe. Wśród tych ostatnich najpopularniejsze są: floki, kartofelki i miętuski.

Uroczystości do kolejnej niedzieli

Obchody dobrzeńskiego odpustu rozpoczęła sobotnia procesja z kościoła parafialnego do kościoła pw. św. Rocha. Po procesji wierni powitali pielgrzymów z Fałkowic oraz dołączyli do nieszporów z udziałem ks. biskupa Waldemara Musioła i mszy świętej. Kluczowa była oczywiście niedziela odpustowa, ale na tym świętowanie się nie skończy.

Transmisja z niedzielnej sumy:

W poniedziałek (21 sierpnia) odbędą się bowiem: msza św. w intencji chorych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych (godz. 10.00) oraz msza św. za zmarłych (godz. 18.30), po której wierni przejdą w procesji z kościoła św. Rocha do kościoła parafialnego. Odpust zakończy z kolei msza św. z błogosławieństwem dla dzieci, którą zaplanowano na kolejną niedzielę – dokładnie na 27 sierpnia na godz. 15.00.

Kim był św. Roch?

Na rzeźbach czy obrazach świętego Rocha możemy zobaczyć z torbą pielgrzyma i psem trzymającym chleb w pysku. To dlatego, że takim właśnie pielgrzymem był – gdy zmarli jego rodzice rozdał ich majątek biednym i wyruszył w świat. W drodze z Montpellier, z którego pochodził, aż do Rzymu oraz w samym Rzymie, uzdrawiał też chorych.

Gdy sam zachorował na dżumę, w lesie odnalazł go pies, który przynosił mu chleb, stąd taki właśnie atrybut świętego. Dziś ten żyjący w XIV wieku Francuz jest patronem lekarzy, aptekarzy, szpitali i chorych, chroniącym ponadto przed zarazą. To jednocześnie jeden z najbardziej znanych świętych w Dobrzeniu Wielkim i okolicach.

fot. Tomasz Chabior

 

Odpust ku czci św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim 2023:

Sobota – 19 sierpnia:

 • 15.30: procesja z kościoła parafialnego do kościoła św. Rocha
 • 16.15: powitanie pielgrzymów z Fałkowic
 • 16.30: nieszpory z udziałem ks. biskupa Waldemara Musioła
 • 17.30: msza św.

Niedziela – 20 sierpnia:

 • 7.00: msza św.
 • 8.15: msza św. w intencji pielgrzymów z Fałkowic
 • 9.30: msza św.
 • 11.00: suma za parafian i pielgrzymów z transmisją na portalu Opowiecie.info
 • 16.00: nieszpory niedzielne
 • 17.00: msza św.

Poniedziałek – 21 sierpnia:

 • 10.00 msza św. dla chorych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych
 • 18.30: msza św. za zmarłych i procesja do kościoła parafialnego

Niedziela – 27 sierpnia:

 • 15.00: msza św. i błogosławieństwo dzieci
Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.