Pierwszy dzień warsztatów samoobrony Krav Maga już za nami. Strażacy z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Karłowice trenowali pod czujnym okiem kadry instruktorów z United Krav Maga Opole. Warsztaty odbyły się w sobotę (29 października) w Publicznej Szkole Podstawowej w Karłowicach i potrwają aż do niedzieli.

Warsztaty Krav Magi rozpoczęły się o godz. 11:00 i zostały podzielone na dwa bloki, pomiędzy którymi była przerwa na poczęstunek. Młodzi strażacy nie tylko uczyli się samoobrony, lecz także poprzez treningi nabywali niezbędnych umiejętności, jakie musi posiadać każdy strażak: rozpoznawanie zagrożeń i skuteczne przygotowanie się do nich, świadomość otoczenia, w którym się znajduje czy też szybkie podejmowanie odpowiednich decyzji w trudnych sytuacjach.

Każda osoba powinna umieć obronić siebie i swoich najbliższych w prosty i maksymalnie skuteczny sposób. Umiejętności samoobrony dają poczucie bezpieczeństwa i zwiększają pewność siebie – mówiła Ewelina Ptak, opiekunka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Karłowice. – W dobie dzisiejszych wyzwań cywilizacyjnych, bardzo ważna jest dbałość nie tylko o kondycję fizyczną, lecz także i psychiczną. Poprzez treningi samoobrony nabywamy przede wszystkim umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia, a to pierwszy krok do rozwoju osobistego.

Krav Maga to system walki, który charakteryzuje się czterema najważniejszymi zasadami:

  •   omijanie zagrożeń 
  •   ucieczka lub schowanie się 
  •   użycie broni „improwizowanej”
  •   w sytuacji bez wyjścia – podjęcie walki bez ograniczeń 

Organizacja United Krav Maga działa pod światową federacją. Jeździmy po całym świecie i szkolimy m.in. dzieci, dorosłych i jednostki specjalne – podkreślił Łukasz Kocieniewski, instruktor United Krav Maga. – Na co dzień prowadzę szkołę Krav Maga w różnych miejscowościach na Opolszczyźnie. Z roku na rok przybywa chętnych, którzy chcą uczyć się samoobrony. W dodatku na zajęcia przychodzi coraz więcej kobiet.

Obecnie Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Karłowice liczy ponad 30. członków, jednak młodym strażakiem może zostać każde dziecko w wieku od 6 do 18 lat. Wystarczą chęci i zaangażowanie.

– MDP podnosi wiedzę i umiejętności w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. Co więcej, uczy pierwszej pomocy, propaguje przepisy przeciwpożarowe w środowisku i rozwija sprawność fizyczną młodych strażaków – dodaje Ewelina Ptak. – Ponadto organizacja uczestniczy w uroczystościach strażackich, środowiskowych czy akcjach charytatywnych. Odwiedza także Kluby Seniora z instruktarzem pierwszej pomocy.

W organizację warsztatów samoobrony Krav Maga w Publicznej Szkole Podstawowej w Karłowicach zaangażowali się m.in.: Gmina Popielów, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Karłowice, Ochotnicza Straż Pożarna w Karłowicach oraz United Krav Maga Opole. 

Zadanie ,,Opolskie dla młodzieżowych drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych na terenach wiejskich” jest finansowane z budżetu województwa opolskiego w ramach zadania publicznego pn. ,,Opolskie dla młodzieży”.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.