Więcej zapłacimy między innymi za wodę, śmieci i parkowanie. Rada miejska kończy prace nad przyszłorocznym budżetem. Ratusz i miejskie spółki szykują podwyżki ceny wody, dwukrotnie więcej będzie kosztować wywóz odpadów niesegregowanych, podniesione zostaną też opłaty parkingowe i podatek od nieruchomości. Wszystko to w cieniu noworocznych fajerwerków i bożonarodzeniowego jarmarku.

To wszystko będzie ustalane podczas czwartkowej sesji Rady Miasta.

Jak poinformował nas radny Przemysław Pospieszyński opłata za segregowanie śmieci od stycznia wzrośnie o ponad 40%. Za godzinę parkowania zapłacimy 100% wiecej, a dla mieszkańców mieszkających w centrum cena karty mieszkańca wzrośnie o kilkaset procent. Podatek od nieruchomości dla mieszkańców ma wzrosnąć o 30%, a dla przedsiębiorców 5%.

– Według moich wyliczeń 4-osobowa rodzina, która mieszka w ścisłym centrum miasta, może rocznie płacić o 1000 złotych więcej – informuje Pospieszyński. – Do tego jeszcze trzeba dodać niedawne podwyżki za dostarczenie wody i odbiór ścieków.Dzięki temu do miasta wpadnie promil tego, jakim budżetem dysponuje Opole (ok. 10 mln zł). Z kolei dla mieszkańców te zmiany będą już odczuwalne. Proponujemy zatem rezygnację z pomysłów podwyżek, kosztem jednej z mniej znaczących inwestycji jaką jest np. budowa nowego ratusza – mówi Pospieszyński.

Dodajmy do tego zapowiadane w całym kraju wszystkie inne podwyżki (łącznie z ceną prądu, która ma nie dotknąć indywidualnych odbiorców – absurd) i bedziemy mieli w naszych portfelach bardzo solidne wietrzenie.

Przykładowo podajemy nowe stawki z parkowanie w Opolu

Strefa A

1) opłata jednorazowa:

za pierwsze 1/2 godziny 1,80 zł,
za pierwszą godziną 3,60 zł,
za drugą godzinę 4,20 zł,
za trzecią godzinę 5,00 zł,
za każdą następną godzinę 3,60 zł,
opłata dzienna 25,00 zł;
za trzecią godzinę 5,00 zł,
za każdą następną godzinę 3,60 zł,
opłata dzienna 25,00 zł;
2) dekadowa opłata abonamentowa (za kolejne 10 dni roboczych) 200,00 zł;

3) miesięczna opłata abonamentowa 400,00 zł;

4) miesięczna opłata za zastrzeżone stanowisko postojowe (kopertę) 750,00 zł;

Strefa B

1) opłata jednorazowa:

za pierwsze 1/2 godziny 1,00 zł,
za pierwszą godziną 2,00 zł,
za drugą godzinę 2,40 zł,
za trzecią godzinę 2,80 zł,
za każdą następną godzinę 2,00 zł,
opłata dzienna 20,00 zł;
za trzecią godzinę 2,80 zł,
za każdą następną godzinę 2,00 zł,
opłata dzienna 20,00 zł;
2) dekadowa opłata abonamentowa (za kolejne 10 dni roboczych) 150,00 zł;

3) miesięczna opłata abonamentowa 300,00 zł;

4) miesięczna opłata za zastrzeżone stanowisko postojowe (kopertę) 500,00 zł

Co ważne, strefą B zostaną objęte kolejne ulice. Dołączy do niej część Bliskiego Zaodrza (pomiędzy rzeką Odrą a ulicą Wrocławską), a także obszar na wschód od ul. Katowickiej aż do wiaduktu kolejowego na ul. Ozimskiej.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały: „Na drogach przyłączonych do strefy płatnego parkowania występuje duże zapotrzebowanie na miejsca postojowe. Aktualnie miejsca te są stale zajęte, przez wiele godzin, także poza godzinami obowiązywania strefy płatnego parkowania”.

Zmiany cen za parkiowanie mają zostać wprowadzone 1 kwietnia 2020 r.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.