Sejmik Województwa Śląskiego wsparł  rezolucję Sejmiku Województwa Opolskiego w sprawie wystąpienia do Rządu RP o weryfikację rozporządzenia Rady Ministrów, które od stycznia 2017 zmienia granice Opola.

Projekt uchwały w tej sprawie zgłosił członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik. Zauwazył on, że mamy do czynienia z sytucja w której  "jeden z samorządów przy pomocy dobrych relacji z administracją rządową działa wbrew innym samorządom". Mowa oczywiście o wiceministrze sprawiedliwosci Patryku Jakim.

Mercik wniósł tę uchwałe nie po to by – jak mówił " blokować rozwój miast, ale aby ten rozwój miast przede wszystkim miał cokolwiek wspólnego z demokracją i abyśmy nie decydowali o rozwoju miast na poziomie Warszawy, ale żebyśmy dali decydować o rozwoju miast społecznościom lokalnym – tak jak to jest w całym cywilizowanym świecie".

Mercik podkreslił że : "decyzja o powiększeniu Opola została podjęta wbrew wynikowi konsultacji społecznych i – co ważne – uchwała rządu jest wcześniejsza od opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Nie wystąpiono o oficjalne zdanie (…) ekspertów urbanistyki i planowania przestrzennego".

Jak czytamy na portalu samorządu województwa śląskiego :

"W opinii opolskich radnych „Rząd RP nie uwzględnił na etapie podejmowania decyzji wyników konsultacji społecznych prowadzonych w sołectwach objętych wnioskiem prezydenta Opola oraz w samym Opolu, pomimo miażdżących dla wnioskodawców wyników tych konsultacji jak i wysokiej frekwencji, wskazujących na olbrzymi sprzeciw społeczny tej inicjatywy”.

W rezolucji Sejmik Województwa Opolskiego podkreśla, iż dążeniem władz województwa jest stworzenie „regionu otwartego na świat, wielokulturowego, regionu przyjaznego zamieszkaniu i konkurencyjnej gospodarki, regionu uczestniczącego we współpracy międzynarodowej, z dobrze wykształconym i aktywnym społeczeństwem”.
Przypomnijmy, w lipcu 2016 roku Rada Ministrów podjęła decyzję o poszerzeniu z dniem 1 stycznia 2017 roku granic administracyjnych Opola o tereny 12 sołectw z sąsiadujących gmin. Powiększenie Opola zostało ustalone mimo protestów społeczności lokalnych. Zdaniem opolskich radnych gminy, które mają objąć zmiany, mogą utracić swoją utrwaloną przez wielowiekową historię tożsamość, może dojść do zahamowania ich rozwoju gospodarczego. Sejmik wskazuje, że rząd RP, podejmując decyzje o zmianach administracyjnych, mógł naruszyć Europejską Kartę Samorządu Lokalnego."

 

fot: BP Tomasz Żak

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info