– Fizjoterapią zajmuję się 8 lat – od momentu ukończenia studiów.

– Czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji?

– Rehabilitacja medyczna jest kompleksowym i zespołowym działaniem na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie, które ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia, sprawności fizycznej lub psychicznej, a także zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym. Specjalista z zakresu rehabilitacji ruchowej – fizjoterapeuta – stosuje w procesie leczniczym, przywracającym chorym sprawność, metody fizjoterapii.

Fizjoterapia jest pojęciem nierozerwalnie związanym z "rehabilitacją medyczną". Przez fizjoterapię rozumie się zespół metod leczniczych wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce.

– Jakie dziedziny wchodzą w zakres fizjoterapii?

Rozróżnia się następujące działy fizjoterapii: balneoterapię, klimatoterapię,  hydroterapię, kinezyterapię, terapię manualną, masaż leczniczy, ergoterapię, fizykoterapię. Każda z tych dziedzin kryje w sobie wiele form oddziaływani na ludzki organizm, a ich odpowiedni dobór gwarantuje najlepszy proces usprawniania pacjenta.

–  Każda z tych dziedzin dzieli się na wiele pomniejszych metod. Jak wśród tych wszystkich metod znaleźć najlepszą, którą metodą szczególnie pan ceni?

To bardzo ciekawe pytanie. Nie ma jednej metody dobrej na wszystko. Kluczem jest właściwa diagnoza, która jest już połową sukcesu.

Najczęstszym błędem, którzy popełniają niedoświadczeni terapeuci jest próba leczenia pacjenta metodami, które poznało się do tej pory, jednak bez uprzedniej analizy czy faktycznie jesteśmy w stanie mu pomóc korzystając ze swojej wiedzy

Sądzę, że lepiej jest skierować pacjenta do właściwego terapeuty niż usilnie i często nieskuteczne aplikowanie mu wszystkiego co wiemy w nadziei, że terapia odniesie pożądany efekt. Pacjent to nie poligon doświadczalny.

– Z jakimi pacjentami spotyka się Pan najczęściej?

Muszę przyznać, że pacjenci z problemami dotyczącymi kręgosłupa zdarzają się najczęściej. To prawdziwa plaga, która dotyka ludzi w coraz młodszym wieku. Ludzie coraz bardziej cenią sobie wygodny, a przez to siedzący tryb życia.

Po prostu kręgosłup został stworzony do ruchu i nie lubi stagnacji. Znane nam wszystkim „populistyczne” hasła że ruch to zdrowie czy „lepiej zapobiegać niż leczyć” kryją w sobie wiele ukrytych wartości i warto o tym pamiętać.

Oczywiście zdarzają się również sytuacje, których nie można przewidzieć i wtedy nie warto zwlekać z szukaniem pomocy, gdyż takie zaniedbanie może dać o sobie znać w przyszłości ze zdwojoną siłą.
Osobiście pracuję metodą McKenzie, którą uważam za bardzo prostą a przez to bardzo skuteczną. Właśnie w metodzie McKenziego bardzo ważna jest współpraca pacjenta z terapeutą, który jest swego rodzaju przewodnikiem, prowadzącym pacjenta ku zdrowiu. Pacjent podejmując się tej terapii powinien mieć świadomość, że jest głównym uczestnikiem tej terapii, podczas gdy terapeuta mu „tylko” pomaga.

Warto tu także zaznaczyć, że ten rodzaj terapii zawiera w sobie szereg procedur diagnostycznych, więc nawet jeśli nie jesteśmy w stanie pomóc pacjentowi to możemy wskazać do jakiego specjalisty powinien się udać aby podał się właściwemu leczeniu.

Wśród innych metod metoda McKenziego wyróżnia się ogromnym naciskiem na profilaktykę m.in. poprzez zalecenia chroniące kręgosłup przed kolejnymi urazami i przeciążeniami.

– Czy praca fizjoterapeuty jest satysfakcjonująca? 

Oczywiście że tak. W fizjoterapii najbardziej podoba mi się to, że można pomagać samemu sobie w wielu kłopotliwych dla zdrowia sytuacjach, jednak największą radością jest dla mnie pacjent, który po wyzdrowieniu nie musi korzystać z moich usług. Szkoda tylko, że w naszym kraju profesja ta jest tak mało doceniana.

 

Dla osób, które chcą skontaktować się z panem mgr. Tomasz Sułkiem pozostawiamy tel. 723 378 809.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info