Zakłady Wapiennicze Lhoist SA wesprą budowę tężni solankowej w Tarnowie Opolskim.
– Może nie takich jak w Ciechocinku – śmieje się wójt Krzysztof Mutz – ale będzie to tężnia za około 300 tysięcy złotych – dodaje. – Służyć będzie do przeprowadzania inhalacji dzieci i dorosłych, którzy mają problemy z górnymi drogami oddechowymi.

Zaczęło od tego, że we wszystkich tężniach solanka kapie na wyściółkę tężnie maja wyściółkę z tarniny. Gdzie jak gdzie ale w Tarnowie tarniny zabraknąć nie powinno. W końcu to roślina herbowa gminy.
-Chcemy dać mieszkańcom możliwość podreperowania zdrowia – mówi zastępca wójta Magdalena Chudowska – To był pomysł szefa – dodaje wskazując Mutza. – Nawiązaliśmy współpracę z Tężnia w  Tarnowie Opolskim? I nie tylko…Ciechocinkiem. Mamy tam dwadzieścia procent zniżki dla naszych mieszkańców. W najbliższych dniach umowa zostanie sformalizowana. Na razie jest dżentelmeńska.
– Inny nowatorski, tarnowski pomysł to inkubator przetwórstwa lokalnego, w którym będzie można upiec swojski chleb, kołacz i robić wiele różnych rzeczy, które czasami z braku warunków, trudno zrobić we własnym gospodarstwie – opowiada Chudowska. – Zlokalizowany będzie w Kosorowicach, w byłym domu profesora Oswalda Matei, wieloletniego rektora Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu. Zaprojektował on m.in. jeden z najbardziej widocznych elementów w okolicach Opola – komin Elektrowni Opole, o wysokości 250 metrów. Rada gminy podjęła uchwałę o wykupieniu części rodzinnych zabudowań profesora i transakcję już przeprowadzono.

– Oswald Mateja, rodowity kosorowiczanin był człowiekiem wybitnym. Zmarł niestety bardzo wcześnie. Miał zaledwie 47 lat. Chcemy uratować dom w który Mateja się urodził, zanim całkiem się zawali – dodaje Chudowska – Jest tam jeszcze tartak, stara stolarnia, stara stodoła – taka stara, typowo śląska zabudowa. Wymieniliśmy  już dach. W domu chcemy  zrobić małe muzeum Matei, człowieka bardzo zasłużonego, nie tylko dla lokalnej społeczności.
Organizatorzy muzeum  liczą na pamiątki po profesorze, które rodzina przekazała Politechnice Opolskiej.

Tężnia w  Tarnowie Opolskim? I nie tylko…
Foto: UG Tarnów Opolski

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.