W tym artykule postanowiłem poruszyć temat patologii społecznych, a właściwie jednej z najczęściej odczuwanych w Polsce patologii jaką niewątpliwie jest alkoholizm. Jak sobie z tym radzić i kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze objawy alkoholizmu? Postaram się to opisać poniżej.

Studiując Bezpieczeństwo Wewnętrzne mam styczność z przedmiotem o nazwie Patologie społeczne, na którym to poruszamy tematy związane z odchyleniami społecznymi w naszym kraju. Podczas jednych z zajęć został poruszony temat alkoholizmu oraz uzależnień. Zainteresowało mnie to i pomyślałem, że jest to problem, który polaków niewątpliwie dotyczy i postanowiłem napisać co nieco o tym tutaj. 

Zanim jednak przejdziemy do samej istoty alkoholizmu warto zapoznać się z określeniem Patologii społenczej. Patologią społeczną nazywamy zachowania odbiegające od norm wypracowanych w społeczeństwie oraz od wyznaczonych w danej grupie społecznej wartości. Patologia społeczna wiąże się z zakłóceniem równowagi panującej w społeczeństwie, co skutkować może osłabieniem więzi międzyludzkiej oraz innymi negatywnymi zjawiskami. 

Przykładami patologii społecznych są: narkomania, samobójstwa, przemoc, przestępczość, zachowania szkodliwe dla rodziny (patologie rodziny), prostytucja, alkoholizm oraz wszystkie zachowania, które wyraźnie przeciwstawiają się społeczeństwu lub grupie ze szkodą dla całości społeczeństwa bądź grupy.

Dzisiaj chciałem przybliżyć sprawę alkoholizmu. Dlaczego ktoś w ogóle postanawia sięgać po alkohol częściej i w większych ilościach? Głównie jest to spowodowane falą niepowodzeń, czy to w pracy, czy w sferze rodzinnej. To właśnie niepowodzenia są najczęstszą przyczyną sięgania po "kieliszek". Innym powodem może być uwarunkowanie rodzinne. Jeżeli w rodzinie wcześniej wystepowały objawy alkoholizmu to kolejne pokolenia mogą być bardziej narażone na to samo. Można z tym walczyć, jednak badania wykazują, że osoby wywodzące się z rodzin, w których występowało zjawisko alkoholizmu lub innej patologii, są narażone znacznie bardziej na zostanie alkoholikiem niż osoby z normalnie funkcjonujących rodzin. 

Jak rozpoznać obajwy alkoholizmu oraz na jakie etapy dzieli się alkoholizm? 

Żeby zacząć w ogóle mówić o alkoholiźmie muszą wystąpić przynajmnie trzy z niżej wymienionych objawów:

– Silna, natrętna potrzeba  spożywania alkoholu
– Trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia albo problemy z kontrolowaniem picia do wcześniej założonego poziomu
– Picie alkoholu w celu złagodzenia objawów abstynencyjnych
– Objawy abstynencyjne (drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, nastrój drażliwy lub obniżony, lęk)
– Zwiększona tolerancja alkoholu
– Uważanie alkoholu za najprzyjemniejszą formę zachowania/przyjemności.
– Picie alkoholu mimo wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia pijącego.

Alkoholizm dzieli się na cztery fazy: 
– 
Faza wstępna (prealkoholowa), trwająca od kilku miesięcy do kilku lat, zaczyna się od konwencjonalnego stylu picia. Człowiek odkrywa, że picie alkoholu nie tylko daje przyjemne doznania, ale także łagodzi przykre stany emocjonalne. Wzrasta tolerancja na alkohol.
– 
Faza ostrzegawcza, zaczyna się w momencie pojawienia się luk pamięciowych
– 
Faza krytyczna, rozpoczyna się od utraty kontroli nad piciem
– 
Faza przewlekła, zaczyna się wraz z wystąpieniem wielodniowych ciągów.

Jak przemóc uzależnienie i z nim wygrać? 

Zdaniem doktora Elvina Mortona Jellinka, autora książki pt. Koncepcja alkoholizmu jako choroby, z alkoholizmem można walczyć, ba! Można go wyleczyć niezależnie od fazy w jakiej znajduje się osoba uzależniona. Żeby jednak tak się stało osobie tej potrzebne jest wielkie wsparcie ze strony najbliższych. Nie można się odwracać plecami do uzależnionego i pozostawiać go na pastwę losu. Ze wsparciem ze strony osób najbliższych jesteśmy przezwyciężyć każde przeciwieństwo losu. Warto również zadbać o odpowiednią terapię dla uzależnionego, tutaj z pomocą na przeciw wychodzą najróżniejsze placówki oraz stowarzyszenia zajmujące się leczeniem alkoholizmu i wspieraniem uzależnionego. Warto również oprócz pomocy specjalistycznej skorzystać ze spotkań wzajemnej pomocy jakimi są spotkania między innymi: Anonimowych Alkoholików, Dorosłych Dzieci Alkoholików oraz Al-Anon, dla rodzin i przyjaciół  osób uzależnionych.

Pamiętajmy, że alkohol w dużych ilościach znacznie wpływa na Twoje zdrowie. Alkoholizm prowadzi między innymi do chorób psychicznych, schorzeń wątroby, nerek, żołądka czy też serca. Zwiększa przestępczość oraz sprzyja szerzeniu się chorób wenerycznych i ujemnie wpływa na potomstwo. Jest powodem powstawania problemów w rodzinach oraz ich rozpadu. Zadbajmy o to, żeby alkoholizm nigdy nas nie dosięgnął. Zapobiegajmy zamiast leczyć się 🙂

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info