Tak Tadeusz Szczyrbak zapowiada obchody setnej rocznicy powołania Związku Polaków w Niemczech. – Te uroczystości będą miały charakter radosny – zapewnia prezes ruchu społecznego Rodzina Rodła. – Nie cierpiętniczy, nie martyrologiczny. To nie są wspomnienia związane z rozlewem polskiej krwi…

– Oczywiście, to jest nasza martyrologia, nasze DNA. Od tego nie uciekamy – mówił Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła we Wrocławiu, podczas konferencji prasowej w Opolu. – A polska działalność narodowa Związku Polaków w Niemczech to jest sukces. Etos pracy, rzetelności, punktualności, sprawności – na te akcenty będziemy chcieli młodzieży zwrócić uwagę. Oczywiście tradycyjne obchody, ale to będzie dobry czas by dzielić się dobra nowiną w postaci stukilogramowego tortu, który będzie obecny na każdej uroczystości.

Szczyrbak planuje  zorganizować je w wielu miejscowościach ziem zachodnich i północnych. W Opolu, ale także np. w Pile, Malborku i kilkunastu innych miastach.

– 1922 to rok stulecia powstania Związku Polaków w Niemczech – mówił Szczyrbak.  – Zajmuję się tą tematyką od 18 lat. Prowadzę działalność edukacyjną w całej Polsce. Powstaje scenariusz bogatego roku 2022 w całym kraju.

Na Opolszczyźnie Szczyrbak spotkał się już z  biskupem Andrzejem Czają, ordynariuszem Diecezji Opolskiej i Grzegorz Flerianowicz, prezesem Stowarzyszenia Patriotycznego Biało – Czerwone Opole.
– To opoki Jubileuszu spod Znaku Rodła w Opolu i na Ziemi Opolskiej – uważa. – Mamy 2 daty uroczystości w Opolu: 16 maja 2022 i 25 maja 2022. Wkrótce zapadnie decyzja który termin ostatecznie.

Grzegorz Flerianowicz, prezes Stowarzyszenia Patriotycznego Biało – Czerwone Opole zapewnia, że wszystkimi siłami jego organizacja zaangażuje się w obchody tego patriotycznego wydarzenia.

Chcielibyśmy aby w Opolu, (jak również w innych miastach i miejscowościach naszego regionu) w przyszłym roku Prawdy Polaków wybrzmiały wyjątkowo wyraźnie – były widoczne w przestrzeni publicznej, powtarzane w szkołach, omawiane na spotkaniach i wykładach, aby w końcu na trwałe wpisały się w serca i sumienia mieszkańców. Niech staną się gwarantem naszego wewnętrznego przywiązania do tożsamości narodowej, tarczą przed wynarodowieniem w świecie, który praktycznie z dnia na dzień przeobraża się w nieznanym, ale z pewnością pozbawionym tradycyjnych wartości kierunku – czytamy na stronie BCO.

To wszystko w przyszłym roku.

A my już dzisiaj proponujemy Państwu obejrzenie dokumentalnego filmu o działalności Edmunda Osmańczyka, senatora Ziemi Opolskiej. W przeszłości Osmańczyk był aktywnym działaczem funkcjonującego w dwudziestoleciu międzywojennym Związku Polaków w Niemczech. Był współtwórcą znaku organizacji, tzw. „rodła”. W 1938 roku wziął udział w Kongresie Polaków w Niemczech, który został zorganizowany na 15-lecie działalności Związku.

W Opolu postawiono mu pomnik (dłuta profesora Mariana Molendy).

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.