Od piątku (18 października) do poniedziałku (28 października) można oddać głos na projekt ogólnomiejski lub projekt dzielnicowy w Budżecie Obywatelskim Opola. W tym samym czasie wybieramy nowych członków do rad dzielnic Opola. Jak zagłosować? – To banalnie proste i po raz pierwszy głos można oddać przez internet – zachęcają urzędnicy.

Do godz 10.00 w piątek rano zagłosowało ponad 200 osób w wyborach do rad dzielnic oraz pond 500 w Budżecie Obywatelskim, czyli pomysłach mieszkańców na to, jak wykorzystać publiczne pieniądze. Kwota do rozdysponowania w tej edycji wynosi 5 mln i 200 tys. zł.

– Głosowanie jest bardzo proste. Wystarczy podać swój numer PESEL i do tego imię ojca. Platforma przekierowuje wtedy na numer telefonu i dostajemy kod weryfikacyjny – tłumaczy Grzegorz Marcjasz, sekretarz UM Opola.

CZYTAJ: Budżet Obywatelski Opola 2020. Ponad 5 mln zł na pomysły opolan. Kto dostanie najwięcej?

Mieszkańcy Opola w Budżecie Obywatelskim mogą głosować maksymalnie na sześć zadań (trzy ogólnomiejskie i trzy dzielnicowe). Wszystkie projekty to pomysły zgłoszone na rok 2020. Zagłosować na nie można przez www.bo.opole.pl – TU

Do wyboru są 43 zadania ogólnomiejskie, a wśród nich m.in. oświetlenie bieżni Stadionu Lekkoatletycznego im. Opolskich Olimpijczyków, rolkostrada, fotoplastikon ze zdjęciami dawnego Opola, winda wzdłuż schodów przy Kościele „na górce” czy butelkomaty.

– Projekt dotyczy zakupu butelkomatów dla Opola – tłumaczy Marta Wolna, autorka jednego z kilku zadań ekologicznych.

– Butelkomat będzie przyjmował zarówno butelki plastikowe, jak i puszki. Mieszkańcy mogliby segregować śmieci, zbierać punkty i wymieniać je na zniżki czy bilety w zaangażowanych w instytucjach kultury lub obiektach sportowych.

Natomiast wśród 50 zadań dzielnicowych znalazły się m.in. przebudowa drogi wraz z budową chodnika oraz pętli autobusowej przy ul. Świerkli, renowacja Kapliczki pw. Najświętszej Maryi Panny w Opolu Czarnowąsach czy remont sali spotkań w Świerklach.

Urzędnicy pomogą zagłosować. Gdzie?

Każdy, kto ma jakikolwiek kłopot z elektronicznym głosowaniem, w godz. 7.30-15.30, może skorzystać z pomocy urzędników w czterech miejscach: w Centrum Dialogu Obywatelskiego (ul. Damrota), ratuszu, Centrum Informacyjno-Edukacyjno „Senior” i w Wydziale Spraw Obywatelskich. Punkty te czynne będą także w weekendy.

Zainteresowani mogą też skorzystać z infolinii – tel. 77 44 61 568.

Wybory do rad dzielnic

Równolegle prowadzone są wybory do rad dzielnic – także elektronicznie – www.wybory.dzielnice.opole.pl.

Każdy głosujący może zagłosować na minimum jednego, maksimum 15 kandydatów, spośród kandydatów zgłoszonych w dzielnicy, na terenie której głosujący zamieszkuje. Aby zagłosować konieczny jest dostęp do telefonu komórkowego, na który system obsługujący głosowanie wyśle bezpłatny SMS z kodem do potwierdzenia udziału w głosowaniu.

Liczba projektów przyjętych do głosowania – 93:
• Projekty ogólnomiejskie – 43
• Projekty dzielnicowe – 50, w tym:
Rejon I (Borki, Brzezie, Czarnowąsy, Świerkle) – 4 projekty;
Rejon II (Krzanowice, Wróblin, Zakrzów) – 2 projekty;
Rejon III (Chabry) – 0 projektów;
Rejon IV (Armii Krajowej) – 3 projekty;
Rejon V (Gosławice, Malinka) – 3 projekty;
Rejon VI (Grudzice, Kolonia Gosławicka, Malina) – 4 projekty;
Rejon VII (Groszowice, Grotowice, Nowa Wieś Królewska) – 4 projekty;
Rejon VIII (Śródmieście) – 4 projekty;
Rejon IX (Stare Miasto) – 8 projektów;
Rejon X (Nadodrze) – 2 projekty;
Rejon XI (Zaodrze) – 8 projektów;
Rejon XII (Bierkowice, Półwieś, Sławice, Wrzoski) – 5 projektów;
Rejon XIII (Chmielowice, Szczepanowice-Wójtowa Wieś, Winów, Żerkowice) – 3 projekty.

CZYTAJ też:
Centrum przesiadkowe w Opolu. Umowa podpisana, budowa ruszy za kilka tygodni [WIDEO]
Weekend pełen fotografii na 9. OFF. Przed nami spotkania i otwarcia wystaw

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.